2025. Január 12. vasárnap
Japán kutatók szerint a nevetés és a zene nem csak a kedélyállapotot javítják, de a vérnyomást is képesek csökkenteni, legalábbis közép- és időskorú felnőttek bevonásával végzett vizsgálataik szerint.

Az Osakai Egyetem közegészségügyi kutatóinak felmérésében 40-74 éves önkéntesek egy része három hónapon át kéthetente egy órás zenei foglalkozáson, egy másik csoport pedig nevetésterápián vett részt, míg egy harmadik, kontrollként szolgáló csoport egyiken sem. A foglalkozások előtt és után azonnal megmérték a résztvevők vérnyomását.

vérnyomás

A kapott értékek a zenei csoport esetében átlagosan 6 Hgmm-rel, a nevetésterápiás csoport tagjainál pedig 7 Hgmm-rel lettek alacsonyabbak. A vérnyomás javulását még három hónappal később is látni lehetett. A kontrollcsoportban semmilyen változást nem tudtak regisztrálni.

Eri Eguchi, a kutatók egyike szerint az összefüggés nem ok-okozati, és a vérnyomáscsökkenés egyik lehetséges magyarázata az lehet, hogy a résztvevőknél a foglalkozások után egy stresszhormon, a kortizol szintje is csökkent.

A zeneterápiás foglalkozásokon a zenehallgatáson kívül énekeltek és nyújtó gyakorlatokat is végeztek zenére, a másik, nevetőjógik által vezetett foglalkozásokon pedig többek között légzőgyakorlatok is szerepeltek. Eguchi szerint a vérnyomáscsökkentő hatásban a jógalégzés is segített, illetve az is kiderült a foglalkozásokon részt vevőkről, hogy később többet mozogtak, és talán több késztetést éreznek arra is, hogy megváltoztassák a szokásaikat, mint azok, akik egyik sem vettek részt.

Az Amerikai Szív Szövetség atlantai gyűlésén ismertetett eredmények fogadtatása vegyes volt a kardiológusok körében. Dr. Franz Messerli, a New York-i St. Luke's-Roosevelt Központi Kórház hipertenziós programjának igazgatója szkeptikusan fogadta. "Nem egészen világos a mechanizmus vérnyomást csökkentő hatása. A testedzésnek ugyanez az eredménye, és annak is, ha egyszerűen leülünk." Szerinte Eguchi eredményei akkor lennének objektívek, ha a foglalkozások előtt és után 24 órás vérnyomásmérést alkalmaztak volna."

Dr. John Ciccone, a West Orange-i Saint Barnabas Kórház preventív kardiológusa viszont úgy gondolja, a tanulmány "érdekes pszichológiára" világít rá a stressz vérnyomásra gyakorolt hatását tekintve. Ciccone praxisában a nővérek holisztikus szemléletben dolgoznak, például zeneterápiát alkalmaznak a stressz oldására. Szerinte a kutatás adatai azt mutatják, hogy “a relaxációs technikák műfajtól függetlenül hatással lehetnek a minimálisan emelkedett vérnyomásra.”


Forrás: Medipress
2011. 04. 04.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés