2025. Január 05. vasárnap
Az új típusú véralvadásgátlók (NOAC) egyre nagyobb teret hódítanak maguknak az antikoagulánsok piacán. Igen ám, de honnan lehet tudni, hogy az általában javasolt dózis az új alvadásgátló tablettákból mindenki számára a legmegfelelőbb? Erre kínál megoldást a NOAC szerek monitorozása. Dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosa beszélt a témában.

Miért vált egyre több ember az NOAC készítményekre?

A régi típusú kumarin-származékokkal szemben az új típusú véralvadásgátlók (NOAC) előnye, hogy esetükben nincs szükség folyamatos INR monitorozásra. Nagy segítséget nyújtanak ugyanis azoknak, akiknek a régi gyógyszerekkel nagy kilengéseket mutatott az INR értékük, melynek okán megnőtt a trombózis vagy a vérzés kockázata. Továbbá javasolt azoknak is, akinél a korábbi gyógyszerek mellékhatásokat okoztak (pl. fokozott hajhullás). Mindezeken kívül van, akinek az életvitele, foglalkozása olyan, hogy nem tud megjelenni a rendszeres INR kontrollokon, esetleg a „K” vitamin tartalmú ételekre történő odafigyelés okoz gondot. Nekik igen nagy segítséget nyújtanak a NOAC készítmények, ráadásul mindezek mellett nem kell tartani a gyógyszer-kölcsönhatásoktól sem.

A vitaminokon kívül ez az anyag is létfontosságú> > >

Mikor érdemes ellenőrizni, milyen dózisra van szükség?

Való igaz, a NOAC készítmények esetén nincs szükség folyamatos labor ellenőrzésre, bár időszakos vérkép, vese- és májfunkció vizsgálatot végezni kell! Azonban van, hogy a gyógyszer véralvadást gátló hatásának monitorozására is szükség lehet. Ma már létezik egy speciális vérvizsgálat, melynek során meg lehet határozni az adott szernél alkalmazandó legoptimálisabb dózist. Természetesen nem mindennapi rutin eljárásról van szó, de mégis adódnak helyzetek – pl. a beteg egészségügyi állapotában történt változások-, amikor pontos információra van szükség a dózis optimalizálása miatt. • Erre igény lehet azért, mert paciensek megszokták, hogy a korábbi gyógyszerüket rendszeresen ellenőrizték az INR vizsgálattal és csak úgy éreznék biztonságba magukat, ha az új gyógyszerüknek is lenne rendszeres laborkontrollja. • A másik ok, amiért az orvos javasolhatja a vizsgálatot az az, ha vese vagy májbetegség miatt kell változtatni a gyógyszer adagján és meg akar bizonyosodni arról, hogy a csökkentett dózis kellő hatékonysággal bír-e a betegénél. • Akkor is szükség lehet a vizsgálatra, ha a beteg mellékhatást tapasztal (pl. erősebb menstruációs vérzés, véres vizelet, vérző fogíny, kék-zöld foltok a bőrön), hiszen ez arra is utalhat, hogy adott szer hatása túlságosan érvényesül. A hatékonyság laboratóriumi vizsgálat értékeit elemezve az orvosa más adagolást írhat elő, hogy megszűnhessenek a panaszok- mondja dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosa.

Okos tipp stresszes időszakokra>>>

Hogyan zajlik a vizsgálat?

A vérvétel időpontját figyelembe véve a vizsgálatnak két fajtája lehetséges. Szakorvos írja elő, hogy mely értéket szükséges meghatározni az adott betegnél: 1. a véralvadásgátló tabletta bevételét követően 3-4 órán belül (csúcskoncentráció) 2. bevételt követően 12 óra múlva (völgykoncentráció) Tudnivalók: - nem szükséges hozzá éhgyomor (azonban a zsíros étel fogyasztása akadályozhatja a vizsgálatot!) - a nap bármely szakában levehető, gyógyszer bevételének idejétől függően - bő folyadékfogyasztás javasolt


Forrás: Trombózisközpont www.tromboziskozpont.hu
2018. 02. 13.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés