Az idei Diabétesz Világnap mottója: „Óvjuk a jövőnket” – amelynek legfontosabb üzenete, hogy a cukorbetegség elleni küzdelmet már ifjú illetve gyermekkorban kell elkezdeni. Elsősorban a megfelelő tájékoztatás és prevenció révén, mert a fiatalok akkor lesznek fogékonyak és elkötelezettek, ha megértik, milyen veszélyekkel jár a diabétesz, és mit tehetnek ők saját maguk a megelőzés érdekében.
A Magyar Diabetes Társaság becslése szerint hazánkban mintegy 700 ezer ismert cukorbeteg él. Szakértők szerint legalább ugyanennyien lehetnek még azok, akik nem tudnak arról, hogy cukorbetegek. A megbetegedések számának növekedésében szerepet játszik az egyelőre még ismeretlen eredetű gyermekkori (1-es típusú) diabétesz gyakoribbá válása, illetve az esetek mintegy 90%-át kitevő 2-es típusú betegség elterjedése. Utóbbi hátterében a helytelen táplálkozás, a fizikai aktivitás mértékének csökkenése, az elhízás és a népesség elöregedése egyértelműen igazolható.
A tájékozottság, a betegséggel való szembenézés és a fegyelmezett együttműködés fontosságát hangsúlyozza Erős Antónia, az Egy Csepp Figyelem Alapítvány megalapítója is. „A cukorbetegség esetében éppen a tudás hiánya okozza a számos tévhit kialakulását, részben ezért hoztam létre 2005-ben az Egy Csepp Figyelem Alapítványt. A ma használt inzulinok már olyan modern eljárásokkal készülnek, hogy szinte teljes egészében megfelelnek az emberi szervezet által előállított inzulinnak, így kellő odafigyeléssel teljes értékű életet lehet élni diabétesszel is. Sajnos mind a mai napig nem elegendő az emberek ismeretanyaga a cukorbetegségről és annak esetleges szövődményeiről, pedig a cukorbetegségben szenvedőknek jobban oda kellene figyelniük önmagukra, a testük jelzéseire. Folyamatosan figyelniük kell a vércukorszintjüket, de mindezen folyamatok idővel a napi rutin részévé válnak és életük egy sokkal egészségesebb irányt vesz” – fejtette ki Erős Antónia.
Az elmúlt 90 év során az orvostudomány fejlődésével egyre biztonságosabb, korszerűbb, a betegek életét megkönnyítő, életvitelükhöz, igényeikhez alkalmazkodó terápiák segítették a cukorbetegség hatékony kezelését. A megfelelő időben elkezdett inzulinkezeléssel ma már az 1-es és 2-es típusú cukorbetegek esetében is elérhető, hogy a betegek életfunkciói az egészséges szervezethez hasonlóak legyenek, ráadásul a későbbi szövődmények kialakulása is nagymértékben megelőzhető.
„A vércukorszint megemelkedését alapvetően nem érzi a beteg, így a tartósan magas vércukorszint eredményeként a szövődmények észrevétlenül alakulnak ki. Az a diabéteszes beteg, aki betartja az előírásokat (diéta, mozgás, terápiás fegyelem), vércukrát is rendszeresen ellenőrzi, a cukorbetegség szövődményinek kialakulását elkerülheti. Jelen tudásunk szerint a késői szövődmények megelőzésének egyetlen módja, hogy el kell érni az optimális anyagcsere beállítást. A késői szövődmények ugyanis azoknál a betegeknél alakulnak ki, akiknek az anyagcsere-kontrollja nem volt megfelelő. Ha ezt sikerül megvalósítani, akkor a korai elváltozások még visszafordíthatók, illetve a romlás lelassítható. Mindenképp lényeges, hogy a szövődmények ne jussanak el ebbe a súlyos fázisba, mert ha ez megtörténik, akkor már nagyon nehéz segíteni.” – hangsúlyozta Prof. Dr. Barkai László, a Magyar Diabetes Társaság elnöke.