2025. Január 25. szombat
Egy tanulmány szerint a pszichedelikus gombák azáltal okoznak élénk hallucinációkat, hogy hatóanyaguk lecsökkenti az agyi aktivitást. Az eredménye nagy valószínűséggel hasznosnak bizonyul majd bizonyos mentális zavarok, például a depresszió hallucinogén kezelésében.

A varázsgombák hallucinogén hatásukat a pszilocibin nevű vegyületnek köszönhetik. Robin Carhart-Harris, a Londoni Imperial College posztdoktori kutatója és munkatársai funkcionális-MRI-készülékekkel figyelték 15 páciens vérkeringését a különböző agyi régiókban, melyből az agyi aktivitásra lehet következtetni. A résztvevők egyik fele pszilocibint kapott intravénásan, miközben a kontrollcsoportnak placebót adtak be.

varázsgomba

Az MRI-felvételek elemzése során a kutatók meglepő eredményre jutottak: a pszilocibin nem növelte, hanem csökkentette az agytevékenységet, elsősorban az információáramlásért felelős régiókban, például az agy közepén elhelyezkedő talamuszban.

 

„Egyre több bizonyíték támasztja alá, hogy gomba hatóanyaga által érintett agyi területek az önérzékelésért felelősek. Más szavakkal az érintett terület hozza létre az egót, az éntudat egyik formáját. A gomba hatására tehát valójában az úgynevezett „egohálózat” aktivitása csökken, melyet sokan úgy élnek meg, hogy a pszichedelikus szerek hatására ideiglenesen feloldódik az egójuk” – magyarázta Carhart-Harris.

Egy korábbi tanulmány, amelyet a Johns Hopkins Egyetemen végeztek, megállapította, hogy kontrollált környezetben a pszilocibin képes hosszú távon is megváltoztatni az ember személyiségét, aminek köszönhetően befogadóbbá és nyitottabbá válik az új élmények, tapasztalatok felé..

„A pszilocibin hatását életük egyik legmeghatározóbb élményeként írták le az egészséges páciensek, akik kipróbálták a szert. Rendszerint olyan fontos és meghatározó eseményekhez hasonlították az érzést, mint az első gyerekük születése, vagy az esküvőjük – nyilatkozta Carhart-Harris. – Ezért mindenképpen meg akartuk fejteni, hogy valójában mi is játszódik le az emberek agyában a varázsgomba hatására, ami ilyen mély éréseket vált ki.”.

  

Mivel a pszilocibin azokat az agyterületeket csendesíti le, amelyek depresszióban túlságosan aktívak, a szakemberek szerint a továbbiakban azt vizsgálnák, hogy a hatóanyag alkalmas-e a depresszió kezelésére.


Forrás: Medipress/Vital
2012. 01. 26.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés