A kockázatok milyenségét és mértékét leginkább az úti cél és az ott végzett tevékenységek határozzák meg. Utazás előtt tájékozódjon az adott országgal kapcsolatos egészségügyi tanácsokról, a tartózkodási hely közelében lévő egészségügyi ellátási lehetőségekről. Ha valamilyen egészségügyi problémája vagy állapotával kapcsolatos kétsége van, konzultáljon házi- vagy kezelőorvosával az utazás módjáról, úti céljáról és az ajánlott és nem ajánlott tevékenységekről.
Utazás során előforduló egészségügyi problémák
Napégés
A mediterrán országokban és az egzotikus úti céloknál, de a magas hegyekben is extrém UV-sugárzásra kell számítani. Használjon UV-A és UV-B sugárzás elleni is védő, magas faktorszámú fényvédőt, védekezzen sapkával vagy kalappal, és könnyű, zártabb ruházattal. Mindig igyon elegendő folyadékot, és a legforróbb időszakban maradjon árnyékban vagy légkondicionált helyen.
Ismeretlen állatok
Európában is vannak olyan rovarok, amelyek csípése veszélyes lehet, akár betegségeket is terjeszthetnek. Egzotikus úti célok esetében ez különösen igaz, de akár a kígyómarás lehetősége is felmerülhet. Tengeri fürdéskor a medúzák és a tengeri sünök jelentik a kockázatot, de a korallok és más tengeri állatok is okozhatnak sérüléseket.
Tájékozódjon előre az úticélra jellemző rovarok által terjesztett fertőző betegségekről. Használjon rovarriasztót, a tengerben fürdésnél is tegye meg a megfelelő óvintézkedéseket!
Kerülje az ismeretlen állatokkal való kontaktust hiszen egyes állatok által okozott sérülések, pl. harapás ( denevér. kutya, majom) fertőzést okozhatnak.
Utazók hasmenése
A hazaitól eltérő konyha és higiénés viszonyok gyakran vezetnek hasmenéses panaszokhoz. Ezek általában nem súlyosak, de ha a hasmenés néhány nap alatt nem múlik, vagy láz jelentkezik kérjen orvosi segítséget.
A megelőzés érdekében, tartsa be a megfelelő óvintézkedéseket, szedjen probiotikum-készítményeket, melyek segítik a gyomor és a belek normál flórájának fenntartását. Ne alkoholos italokat fogyasszon!
Érdemes betartani az alábbi szabályokat:
• Kerülje a csap- és természetes vizek fogyasztását, fogmosáshoz is palackozott vizet használjon!
• Kerülje a jeget, mivel az általában csapvízből készül!
• Csak olyan ételt egyen meg, ami megfelelően hőkezelt és frissen tálalt!
• Csak olyan friss zöldséget vagy gyümölcsöt egyen, amit megmosott vagy meghámozott!
• Mosson gyakran kezet, és igyekezzen kerülni a szája, arca gyakori érintését!
A hasmenést okozó fertőzések mellett mind Európában, mind az egzotikus, trópusi országokban is előfordulhatnak komolyabb fertőző betegségek. Gyakori a Hepatitis A és B fertőzés. Egzotikus úti célok esetében trópusi betegségekre is számítani lehet, illetve a nemi úton terjedő fertőzések kockázata is magasabb.
A megelőzés érdekében tartsa be a hasmenés elkerülésére javasolt higiéniai és élelmiszer-higiénés szabályokat. Kerülje a védekezés nélküli szexuális kapcsolatokat (lásd még: Biztonságos szex). Védekezzen a rovarcsípések ellen. használjon rovarriasztót, rovarhálót.
Trópusi országokban ne fürödjön édesvizekben.
Utazás előtt érdeklődjön a szükséges és ajánlott védőoltásokról, és kérje azokat!
Baleset mindenkit érhet, de egy külföldi nyaraláson sokan nagyobb kockázatot vállalnak, mint a hétköznapokban. Az olyan extrém sportok, mint a búvárkodás, a szörf, a hegy- és sziklamászás vagy a rafting mind veszélyt rejthet magában.
Mindig megfelelő tudással, felszereléssel és társakkal vegyen részt ilyen tevékenységekben és tartsa be az alapvető biztonsági szabályokat. A tengerparton történő strandolás előtt érdeklődjön a helyi lakóknál az időjárási viszonyokról és az adott partszakasz sajátosságairól.
A távolabbi úti célok eléréséhez szükséges hosszabb utazások is hordoznak magukban veszélyeket. Autós utazásnál figyeljen a megfelelő időközönkénti pihenő betartására, igyon elegendő folyadékot és mérje fel jól képességeit és teherbírását.
Hosszabb autós és repülőúton gyakori mozgással, felállással és – autós utazás esetén – kiszállással előzheti meg a vérrögképződés és a mélyvénás trombózis kialakulásának esélyét.
Ha hajlamos az utazási betegségre (tengeribetegségre), a testhelyzet megválasztásával, az olvasás, filmnézés kerülésével, friss levegővel csökkenthetők a tünetek. Ha ez nem elegendő, hányingercsökkentő gyógyszer adhat enyhülést. A felkészülésben kérje háziorvosa segítségét!
Az Európai Unióban a Kormányablakokban ingyenesen kiváltható Európai Egészségbiztosítási kártya felmutatásával igénybe vehetők a szükséges egészségügyi szolgáltatások (pl. esedékes várandósgondozás, elkezdett terápiák átmeneti folytatása).
Külföldi nyaralásnál mindig kössön utazási biztosítást, amely az esetleges orvosi költségek mellett a hazaszállítás költségeit is állja. Ha extrém sportokat is tervez az utazás alatt, akkor speciális utazási biztosításra lesz szüksége.
Minden utazásra állítson össze úti patikát az utazóknak és az úti célnak megfelelően. Ez tartalmazza az alapvető gyógyszereket, mint fájdalom- és lázcsillapító, napégésre használt készítmények, elsősegélyhez használt eszközök és más, szükséges gyógyszereket. Ha rendszeresen szed valamilyen gyógyszert, tartalékot is vigyen belőle magával. Egyes gyógyszerekhez és kiszerelésekhez (pl. fecskendő, tű) külön igazolásra lehet szükség, erről tájékoztatást a Nemzeti Vám- és Adóhivatal honlapján találhat.
Ha Európán kívüli országba utazik, ellenőrizze az ottani viszonyokat, mivel előfordulhat, hogy olyan egyéb eszközöket is magával kell vinnie, mint női higiéniai termékek vagy pelenka a gyerekeknek.
Bizonyos országokban a beutazás feltétele egyes oltások megléte. Egzotikus úti célok esetén mindenképpen érdemes indulás előtt legalább 2-6 héttel utazás-egészségügyi és oltóközpontot felkeresni.
A Magyarországon elérhető védőoltással megelőzhető betegségek közül külföldre történő utazásnál elsősorban a sárgaláz, hepatitis A, hepatitis B, hastífusz, a járványos agyhártyagyulladás, a tetanusz a veszettség, és a gyermekbénulás kockázata merülhet fel.
A COVID-19-oltással kapcsolatos szabályok a járványhelyzettől függően gyakran változnak, van, ahol nem szükséges oltás, de van, ahol már a harmadik oltás igazolását is kérik.
Biztos és aktuális, az adott országra vonatkozó információért a Konzuli Szolgálat honlapjának adott országra vonatkozó oldalát érdemes felkeresni.
Utazás különböző életszakaszokban
A gyerekek és idősek hajlamosak kevesebbet inni, ezért meleg klímájú úti cél esetén fordítsunk nagyobb figyelmet a megfelelő folyadékbevitelükre. A gyerekeknél külön odafigyelést igényel, hogy a higiéniai szabályokat is betartsák. A szülők feladata a napvédelemről és a balesetek megelőzéséről is gondoskodni.
Várandósok konzultáljanak kezelőorvosukkal, hogy az adott terhességi korban javasolt-e számukra az utazás, az adott úti cél és az adott jármű használata.