A vizsgálatokból az is kiderült, hogy a fiúk agya sokkal gyorsabban nő, mint a lányoké, az agyterületek közül pedig a leggyorsabb ütemben az a rész nő, amely a mozgásért, a leglassabban pedig az, amely az emlékezetért felelős. A szakemberek úgy vélik, hogy ezek az ismeretek sokat segíthetnek a különféle fejlődési rendellenességek – például az autizmus – minél korábbi felismerésében.
Évszázadokon át az orvosok csupán a fej kerületéből tudtak az agy méretére következtetni, ám mivel a fejformák elég eltérőek, ezek a becslések nem mindig voltak pontosak. A Kalifornia Egyetem kutatói a mai modern technikák bevetésével 87 egészséges csecsemő agyát kísérték figyelemmel születésüktől kezdve három hónapos korukig, és megállapították, hogy közvetlenül a születés után az agy mérete átlagosan naponta 1 százalékkal növekedett, és ez az ütem a 90. naptól kezdve már 0,4 százalékra csökkent.
A leggyorsabb ütemű növekedést az agynak a mozgásért felelős területén tapasztalták, ez a rész a 90 nap alatt a duplájára növekedett, míg a hippokampusz, amely elsősorban az emlékezetért felelős, ennél jóval lassabb ütemben nőtt. A kutatók úgy vélik, ebből következtetni lehet arra is, melyek a legszignifikánsabb készségek egy újszülött számára.v
Amikor olyan csecsemőket figyeltek meg a szakemberek, akik a kiírt idő előtt születtek meg, azt tapasztalták, hogy az ő agyuk 4 százalékkal kisebb volt, mint azoké, akik időben jöttek világra, és hiába nőttek gyorsabb ütemben, mint az utóbbiak, három hónap elteltével agyuk még így is 2 százalékkal kisebb volt a többiekénél. A kutatók a továbbiakban annak kívánnak utána járni, vajon a terhesség alatti alkohol- és drogfogyasztás miként befolyásolja a születendő gyermekek agyának méretét.