2025. Február 20. csütörtök
Egyre gyakrabban előforduló jelenség, hogy olyan emberek kerülnek a kórházak pszichiátriai osztályára, akiknek az a kényszerképzetük, hogy egy televíziós valóságshow-ban ők a főszereplők.

Ezek a páciensek úgy érzik, hogy életüknek nincs is más célja, mint a többi ember, vagyis a nézők szórakoztatása, és kísértetiesen emlékeztetnek Truman karakterére az 1998-ban bemutatott Jim Carrey filmből, a Truman show-ból. A filmben Carrey egy biztosítási ügynököt alakít, aki egy hatalmas díszletvárosban éli hétköznapi életét, azonban minden lépését rejtett kamerákkal rögzítik, és minden ismerőse, szomszédja, munkatársa, sőt még a felesége is csupán statiszta a valóságshow-ban.

Fiatal nő tévézik

Joel Gold, New York-i Egyetem pszichiátria professzora és testvére, Ian Gold, a McGill Egyetem pszichiátere a Cognitive Neuropsychiatry című orvosi szakfolyóirat legújabb számában publikált közös tanulmányukban azt a kérdést vizsgálják, hogy vajon a televízióban látott számtalan valóságshow összefüggésbe hozható-e ezekkel a pszichotikus szimptómákkal és kényszerképzetekkel.

A kutatók azt feltételezik, hogy a már meglévő, vagy lappangó pszichiátriai betegségek, mint például a skizofrénia, felerősödhetnek a valóságshow-k hatására, akárcsak az úgynevezett Jeruzsálem-szindrómánál. Utóbbinál általában egy jeruzsálemi utazás váltja ki az instabil személyiségekből azt a kényszerképzetet, hogy ők maguk bibliai alakok.

„Tanulmányunkban azt a kérdést is megpróbáltuk körüljárni, hogy modern társadalmunk milyen irányba és hogyan változott meg az utóbbi időkben. A valóságshow-k, az internet, a YouTube és a térfigyelő kamerák korában, ahol valóban megfigyelik a boltokban a vásárlókat és a köztereken sétálókat, nem meglepő, hogy megjelenik az erre érzékeny embereknél a paranoia” - mondta Joel Gold professzor.


Forrás: Medipress
2012. 07. 04.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés