2025. Január 01. szerda
Megdöbbentő eredményre jutott WWF által szervezett, az eddigi legszélesebb körű európai felmérés, amely azt vizsgálta, hogy milyen vegyszerek találhatóak az európai polgárok vérében. Az eredmény: 76-féle nem lebomló, a szervezetbe beépülő és mérgező ipari vegyszer van jelen a vizsgált személyek szervezetében.

A vizsgálat során Európa 17 országában 47 személytől vettek vérmintát. Az önkéntes véradók között volt az Európa Parlament 39 képviselője és 4 megfigyelő a csatlakozó országokból. A vérmintákban 5 vegyületcsoportból származó, 101 mesterséges vegyszer jelenlétét vizsgálták. Ezek a következők: szerves klórtartalmú peszticidek (mint például a DDT), poliklórozott bifenilek, brómtartalmú tűzgyulladást gátló szerek és nagy fluortartalmú vegyületek.

A keresett 101 vegyszerből 76-ot kimutattak a mintákból, s mind az 5 csoportból, minden egyes vizsgált személy vérében nagy számban találtak nem lebomló, a szervezetbe beépülő és mérgező vegyületet. Meglepő volt, hogy akadt olyan vegyszer is a kísérleti alanyok vérében, amelyet már több mint 20 éve betiltottak Európában, és nagy mennyiségben fordult elő mindenki vérében egy olyan brómtartalmú, tűzgyulladást gátló szer, melyet részlegesen mostanában tiltottak be az EU-ban, mivel egyre növekvő koncentrációban halmozódik fel az élő szervezetben.

Elfogadhatatlan, hogy ilyen számban és koncentrációban vannak jelen az egészségre ártalmas vegyszerek az emberi szervezetben – kommentálta a felmérés eredményét Karl Wagner, a WWF DetoX Kampányának igazgatója. Folyamatosan, tudtunkon kívül is ki vagyunk téve a különböző ipari vegyszerek hatásainak. A legjobb megoldás, hogy megvédjük az embereket, a természetet és a jövő generációit ezektől az alattomos veszélyektől, hogy az EU a szigorított változatát fogadja el az új vegyszertörvény-tervezetnek (REACH). Az említett REACH-törvény lesz hivatott szabályozni a vegyszerek azonosítását, hatásuk kiértékelését, használatuk engedélyezését az EU-ban, és ezen szabályok alapján fogják a legártalmasabbakat kivonni a forgalomból.


Forrás: WWF Magyarország
2006. 09. 06.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés