2025. Január 07. kedd
Országos program -  A Hypertonia Regiszter adatai -  Túl sok az elhízott
A Magyar Hypertonia Társaság „Éljen 140/90 alatt!” címû országos programjának elsõ éve sikeresen lezárult. A közel 40 ezer felvett adatlap elemzésébõl átfogó és pontos képet kaptak a szervezõk a hazai hipertóniás betegek állapotáról és hosszú távú kockázatairól.

Magyarországon a magas vérnyomás a leggyakoribb népbetegség, a felnõtt lakosság jelentõs részét érinti. A hipertónia – nem megfelelõ kezelés esetén – olyan súlyos szövõdmények kialakulásához vezethet, mint például a szívelégtelenség, szívinfarktus, agyvérzés vagy vesebetegség, valamint a magasvérnyomásbetegség okolható közel minden nyolcadik hazai halálesetért is. Ugyanakkor tudományos vizsgálatok bizonyítják, hogy a 140/90 Hgmm alatti célvérnyomásérték elérésével számottevõen – akár 25-50 százalékkal – csökkenthetõ a szövõdmények kialakulása és a betegek ezzel összefüggõ halálozási kockázata.

Mindezért 2005 tavaszán a Magyar Hypertonia Társaság „Éljen 140/90 alatt!” címmel átfogó oktató és betegegyüttmûködést segítõ, orvosoknak szóló szakmai programot indított, 2005. október 4tõl a Nemzeti Népegészségügyi Program keretében pedig útjára indult a program lakosságnak szóló médiakampánya is.

Országos program

A mozgalom fõ célkitûzése az, hogy a kezelt hipertóniás betegek valóban elérjék a célvérnyomásértéket. A program országos méretû kiterjesztését jelzi, hogy 2005 végéig 1070 orvos igazoltan részt vesz a programban, és több mint 5000 beteg regisztráltatta magát az új típusú orvosbeteg együttmûködési rendszerben. A résztvevõ orvosok összesen újabb 38.372 hipertóniás betegrõl töltöttek ki adatlapot, és küldték be azt a Hypertonia Regiszter adatbázisába.

A program hivatalos honlapján, a www.vernyomasnaplo.hu oldalon a regisztráltak száma már elérte a 11 ezret. A felmérések alapján a lakosság csaknem 50 százaléka értesült a mozgalomról, és 45-50.000 ember ment el soron kívüli vérnyomásmérésre kezelõorvosához. További jelentõs eredmény, hogy immár csaknem minden negyedik magasvérnyomásbetegségben szenvedõ beteg rendelkezik saját vérnyomásmérõvel, melyek egyharmadához a program során, támogatással jutottak hozzá az érintettek.

A már felsorolt, közvetlen eredmények mellett a program másik legfontosabb hozadéka, hogy a beérkezett közel 40 ezer új Hypertonia Regiszter adatalap alapján az eddigi felméréseknél nagyobb homogenitással lehet az érintett betegek adatait regisztrálni és elemezni. (A beérkezett adatlapok száma a hipertóniás populációban történt 1,5 százalékos mintavételt jelent.)

A Hypertonia Regiszter adatai

A vizsgálatba bevont betegek szisztolés és diasztolés értékei alapján elmondható, hogy a betegek 60 százaléka nem érte el a 140/90 Hgmm-es értéket!

A hazai magasvérnyomásbetegségben szenvedõ populáció családi elõzményében nagyon magas százalékban található korai (férfiaknál 55 év, nõknél 65 év alatti életkor) szívés érrendszeri probléma elõfordulása. A különféle események (myocardialis infarktus, agyvérzés, cukorbetegség, érbetegség) elõfordulási gyakorisága 64,1 százalék volt. Megdöbbentõ adat, hogy a vizsgáltak majd kétharmadánál markánsan megjelenik a „családi kockázat”.

Az egyéb szívés érrendszeri rizikófaktorok elõfordulása sem mutat túl biztató képet. A vérzsír eltérések háromból kettõ magasvérnyomásbetegségben szenvedõ betegnél megtalálhatóak: az összkoleszterin érték, a triglyceridszint a betegek több mint felénél magas. Minden harmadik betegnek emelkedett a vércukorszintje, és minden ötödik vizsgált személy dohányzik (20,5%) vagy rendszeresen fogyaszt alkoholt (19,3%) is.

Túl sok az elhízott

Külön kell szólni a vizsgált betegkör elhízással kapcsolatos adatairól – az eredmények több mint megdöbbentõek. A testtömegindex átlagos értéke a vizsgált betegek közt igen magas, 28,65 volt, és minden korcsoportban kivétel nélkül meghaladta a túlsúlyos kategória 25-ös határértékét. A megoszlási adatok alapján csak a betegek egynegyedénél (23,2 százalékánál) találtak normális értékeket, a betegek több mint egyharmada (34,5 százaléka) pedig kifejezetten az elhízott kategóriába tartozott.

A derékméret megoszlását korcsoportonként megvizsgálva a nõk átlagos derékmérete minden csoportban túllépi az erõsen veszélyeztetett kategória alsó határát, férfiaknál pedig a veszélyeztetett kategória alsó határát haladja meg az átlagérték.

További információk a MHT honlapján, a www.hypertension.hun, és a www.vernyomasnaplo.hun taláhatók. Az érdeklõdõk emellett ingyenesen hívhatják a 06/80/203523-as információs vonalt.

2006. február 10.


2006. 09. 06.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés