2025. Január 27. hétfő
Nem véletlenül mondogatják a szülők gyermekeiknek, hogy ne álljanak görnyedten, inkább húzzák ki magukat: egy kutatás szerint a testtartás hatással van arra, mennyire érzi magát az ember erősnek és arra, hogyan viseli a fájdalmat.

Scott Wiltermuth, az USC Marshall Üzleti Iskola és Vanessa K. Bohns, a Torontói Egyetem menedzseri iskolájának munkatársa vizsgálataik során úgy tapasztalták, hogy a magabiztos, domináns testtartás önmagában képes arra, hogy az ember erősebbnek érezze magát és jobban tűrje a feszültséget.

testtartás, fájdalom

Wiltermuth és Bohns, akik eredményeiket a Journal of Experimental Social Psychology című folyóiratban közölték, azt is megállapították, hogy a domináns testtartás magasabb fájdalomküszöböt is eredményez: az ilyen pózt felvevő kísérleti alanyok jobban bírták a fájdalmat, mint azok, akik teste semlegességet vagy alávetettséget sugallt.

A szakemberek egy korábbi kutatást is alapul vettek, amely szerint a környezetünkben lévő emberek testtartása hatással van a mi testtartásunkra és viselkedésünkre is. Wiltermuth és Bohns úgy tapasztalták, hogy a partner domináns pózára válaszként sokan alávetettséget mutatnak, így a fájdalmat is kevésbé viselik el.

A legtöbb ember a fizikai fájdalom hatására összegörnyed. Ez a póz azonban azt sugallja a magunk számára is, hogy nem tudjuk ellenőrzés alatt tartani a testünket. Inkább húzzuk ki magunkat, düllesszük ki a mellkasunkat, aminek hatására tesztoszteron szabadul fel a szervezetben, ami nagyobb kitartást eredményez. Ugyanez igaz lelki megrázkódtatások esetén is.

A beteggondozóknak is érdemes mindezzel tisztában lenni. Ők gyakran szinte kényszerítik az ápoltjaikat, hogy csecsemőkre jellemző testtartásba helyezzék magukat, mivel ezzel – úgy tartják – megkönnyítik a saját munkájukat. A beteg azonban sokkal rosszabbul viseli így a szenvedéseit.  A gondozók inkább próbáljanak meg egy kevésbé domináns pózt felvenni, így esélyt adnak a páciensnek, hogy magabiztosabbnak érezze magát, így jobban tűrje a rá váró fájdalmakat is.


Forrás: Medipress
2011. 07. 25.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés