2025. Január 13. hétfő
A terrorizmus elleni harc legújabb fejezete a vécékben játszódhat – szó szerint. Svéd kutatók olyan érzékelőket fejlesztettek ki, amelyek a csatornahálózatokba telepítve kimutatják a szennyvízbe került, bombagyártáshoz használt vegyi anyagokat.

Ha a szenzor gyanús anyagokat észlel, riasztja a hatóságokat, akik a felszínen infravörös pásztázással pontosan bemérik a bombagyár helyét. A rendszer neve EMPHASIS, ami az angol Explosive Material Production Hidden Agile Search and Intelligence System elnevezés rövidítése. A svéd Védelmi Kutatási ügynökség (FOI) által kifejlesztett rendszer érzékelők hálózatából épül fel, amelyeket a föld felett és alatt telepítenek, hogy kimutassák a szennyvízben lévő vegyi anyagokat és gázokat. Mindegyik érzékelő „ionszelektív elektródákból” áll, amelyek körülbelül tíz centiméter hosszúságúak, és a szennyvízben állnak a csatornákban.

Ha egy bombagyáros lehúzza a vegyszereket a vécén, vagy a bombakészítéshez használt kémiai anyagok a személy véráramába, onnan pedig a vizeletébe vagy székletébe kerülnek, ezek a vegyületek áthaladnak az érzékelőkön. Az ezekben a vegyületekben található ionok az elektródákon való áthaladáskor megváltoztatják a beépített ellenállás feszültségét. Ezeket a változásokat egy olyan szoftver segítségével rögzítik és követik nyomon, amelyet a gyanús ionok legkisebb nyomainak kimutatására fejlesztettek ki. Ha az ionok megnövekedett mennyiségét tapasztalják, az adott ionra vonatkozó adatokat, az érzékelők közelségén alapuló hozzávetőleges elhelyezkedést, az időpontot és az érzékelt ion szintjét a rendszer az irányítóközpontba küldi. Ezt követően infravörös lézerrel felszerelt mobil egységek szállnak ki a helyszínre, és a gyanús gázmolekulák beazonosításával leszűkítik a célterületet. Amint sikerült leszűkíteni a területet, újabb érzékelőket telepítenek a közeli csatornákba, hogy azonosítsák a pontos helyszínt. Az EU támogatásával végzett EMPHASIS projekt célja egy olyan rendszer tesztelése, amely „képes kimutatni a folyamatban lévő törvénytelen robbanóanyagok és házi bombák készítését városi környezetben”.


Forrás: Medipress
2013. 11. 11.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés