Az Unióban egyelőre nincs külön törvény a tetoválásokkal, illetve a tartós sminkekkel kapcsolatban, ezek mind a 2001/95/EC irányelv alá tartoznak, amely meghatározza, hogy csakis bevizsgált és biztonságos termékek kerülhetnek a piacra. A legtöbb tetováláshoz a tintát az Egyesült Államokból hozzák be, a tartós sminkek esetében azonban általában Európán belül gyártják a szükséges hozzávalókat. Ezek mind számos összetevőt tartalmaznak, több száz különféle színezéket, valamint szintén számtalan adalékanyagot. A festékanyagokat gyakran nem specifikusan a tetoválásokhoz vagy a sminkeléshez gyártják, ezért gyakran nem is teljes mértékben tiszták. A színezékek 80 százaléka organikus (bio) eredetű, több mint 60 százalékuk pedig valamilyen bőrfesték, amelyek akár rákkeltő aminokat szabadíthatnak fel.
Egyelőre nincsenek arról adatok, hogy pontosan milyen egészségkárosító hatással bírnak a tetoválások, a legtöbbször csak múló panaszok fordulnak elő, illetve az esetek öt százalékában valamilyen bakteriális fertőzés áll elő, elsősorban akkor, ha a tetoválásra nem elég higiénikus körülmények között került sor.
Az európai Közös Kutatóközpont (JRC) tanulmánya azokat a tudományos bizonyítékokat szeretné egybegyűjteni, melyek segítségével meg lehetne állapítani, milyen biztonsági előírásokra és mérésekre lenne szükség ahhoz, hogy a tetoválások és tartós sminkek során felhasznált festékanyagok teljes mértékben biztonságosak és az egészségre ártalmatlanok legyenek. A vizsgálat eredményeit az Európai Vegyianyag Ügynökség (ECHA) fogja felhasználni, hogy segítségével összeállíthasson egy egységes szabályozási rendszert, mellyel mind az emberek egészséget, mind a környezetet meg tudja védeni az esetleges kockázatoktól.