2024. December 01. vasárnap
Ha a lakóhely közelében légszennyezettségnek van kitéve az ember, az növeli az inzulinrezisztencia kialakulásának esélyét, ami ami a 2-es típusú cukorbetegség előszobája lehet – derül ki egy friss kutatásból.

A Diabetes című szaklapban megjelent kutatás szerint a cukorbetegség kialakulása nem csak genetikai tényezőkön és életmódbeli döntéseken múlik, hanem a helyi közlekedési viszonyokból fakadó légszennyezettég is hozzájárulhat a problémához. Anette Peters professzor, a Helmholtz Zentrum München munkatársa és csapata közel 3 ezer olyan alany adatait elemezte, akik Augsburg városában és két környező kertvárosban élnek. Minden egyes résztevő interjún, majd teljes körű vizsgálaton esett át, amelynek része volt a vérvétel útján történő elemzés, hogy az inzulinrezisztencia és a gyulladás tünetei feltérképezhetők legyenek. A diabétesszel nem küzdő résztvevők egy glükóz-tolerancia teszten is keresztülmentek, hogy kiderüljön, a glükóz-anyagcsere romlott-e.

„A vizsgálatokból egyértelműen kiderült, hogy azok, akik már eleve gyengébb glükóz-anyagcserével rendelkeztek, vagyis voltaképpen már pre-diabetikus állapotban voltak, különösen érzékenynek bizonyultak a légszennyezettségre környezetükben” – fogalmaz Peters professzor. A szakember szerint mindez azt mutatja, hogy a sérült glükóz-anyagcsere esetén a légszennyezettség nagyon komoly kockázati tényezőnek minősül, ha 2-es típusú cukorbetegségről van szó. Az utóbbi időben több olyan kutatás is publikálásra került, amely a légszennyezettséget extra kockázati tényezőként értékeli a szív- és érrendszeri betegségekkel összefüggésben is.

Mi lehet a bajom? 8 otthoni gyorsteszt, ami biztosan választ ad >>>


Forrás: Medipress
2016. 09. 16.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés
- Karácsonyi ajánlat -
- Kiemelt ajánlat -
- Egészségplázából -