2025. Január 13. hétfő
A Xinhua állami hírügynökség szerint a kínai fővárosban, Pekingben, több mint 50 százalékkal nőtt a tüdőrákos esetek száma az elmúlt évtizedben.

A pekingi egészségügyi tisztviselők szerint még mindig a dohányzás a tüdőrák első számú kóroka, de elismerik, hogy a légszennyezés is jelentős tényezővé lépett elő. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) nemrég kiadott becslése alapján a szennyezett levegő világszerte több millió ember halálát okozza évente. A Xinhua hírügynökség által idézett adatok szerint, melyeket a kínai fővárosi egészségügyi hivatal adott közre, 2002-ben százezer emberre 39,56 tüdőrákos eset jutott, 2011-ben azonban ez az arány már 63,09-ra emelkedett. A jelentés nem tett említést az előfordulás növekedésének okáról. A pekingi egészségügyi szakemberek szerint a tüdőrák főként az életmóddal kapcsolatos magatartásokkal, elsősorban a dohányzással áll összefüggésben, de elismerik, hogy a passzív dohányzás és a légszennyezés is jelentős tényezőnek számítanak.

A WHO a múlt hónapban közzétett jelentésében a légszennyezés és számos betegség között fennálló összefüggésre hívta fel a figyelmet. Becslései szerint az apró szennyező anyag részecskék belégzése évente 3,2 millió korai halálozást okoz világszerte, és több mint 200 ezer tüdőrákos eset kialakulását okozza. „A levegőben lévő szennyező anyagoknak tulajdonítható tüdőrák okozta halálozások több mint a fele Kínában és a kelet-ázsiai országokban következik be” – tették hozzá a WHO szakértői. A kínai lakosságot egyre jobban aggasztják a rendkívüli légszennyezés okozta egészségügyi rendellenességek. A gyakran az ország nagy részét belepő sűrű szmogot a gyors gazdasági növekedés és a környezetvédelmi jogszabályok rendszeres figyelmen kívül hagyása okozza. A múlt héten a kínai média arról számolt be, hogy Jiangsu tartományban egy nyolc éves kislány lett az ország legfiatalabb tüdőrákos betege. Betegségét a légszennyezésnek tulajdonítják.


Forrás: Medipress
2013. 11. 13.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés