2024. Október 19. szombat
A szívrohamot követő korai halálozás kockázata az utóbbi 3 évtizedben csökkent ugyan az 50 éven aluliak körében, de dán kutatók szerint még mindig majdnem kétszer akkora, mint az általános népesség esetében.

Ezt a megnövekedett kockázatot főként a magas vérnyomás, a diabétesz, az elhízás és az ehhez hasonló állapotok okozzák, amelyek gyakoribbak az olyan emberek körében, akik már átestek szívrohamon – magyarázta a Circulation című szakfolyóirat augusztus 30-i online kiadásában megjelent kutatás vezetője, Dr. Morten Schmidt. Schmidt kutatócsoportja közel 22 ezer olyan dán személy hosszú távú túlélését vizsgálta, akik 50 éves koruk előtt már átestek egy szívrohamon. A betegeket körülbelül 11 évig követték nyomon, és adataikat az általános népesség 217 ezer tagjának adataival vetették össze.

A szakértők néhány jó hírrel is szolgáltak. Kiderült, hogy az 1980-1989-es és a 2000-2009-es időszakban a korai halálozás aránya a szívrohamot követő első 30 napban 13-ról 3 százalékra csökkent. A korai halálozás előfordulása a szívrohamot követő 31 naptól egy évig tartó időszakban körülbelül 5-ról 1,6 százalékra esett vissza, a szívrohamot követő 1-10 évben pedig 24-ről 9 százalékra csökkent. A kutatás azonban sajnos rossz híreket is hozott. A szívrohamot követő első éven belül a halálozás általános kockázata közel kétszer olyan magas volt, mint az általános népesség esetében. Sőt, a nők háromszor nagyobb valószínűséggel haltak meg korábbi szívrohamot követően, mint azok, akik nem estek át szívrohamon, a férfiak esetében pedig ez a kockázat a duplája volt. A kutatók nem tudtak magyarázatot adni erre a nemi különbségre. A szakértők azonban hozzátették, hogy általánosságban az 50 éves koruk előtt szívrohamon átesett emberek a szívbetegség több kockázati tényezőjével rendelkeznek, mint az általános népesség tagjai.


Forrás: Medipress
2016. 09. 05.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés