2024. November 14. csütörtök
Évtizedekkel ezelőtt a heveny szívroham csaknem minden második beteget megölt, ma száz betegből csak néhányan nem kerülnek haza. Azt gondolnánk, hogy a túlélők ezek után mindent megtesznek, hogy elkerüljék az újabb tragédiát, ám egy kutatás szerint ez egyáltalán nincs így.

A szívrohamon átesett betegek utókezelése olyan együttes tevékenység, amelyben az orvosokon kívül a betegre és családjára is fontos szerep hárul. Az egészséges életvitelre történő áttérés az első, alapvető tennivaló. A dohányzás teljes abbahagyása, a túlsúly leadása és a magas vérnyomást, a vércukrot vagy az emelkedett vérkoleszterinszintet a megfelelő értékeken tartó gyógyszerek folyamatos szedése szintén elengedhetetlen.

szívroham, gyógyszerek

Nilay Shah és munkatársai azt vizsgálták, hogy az infarktust követően a klinikáról otthonukba távozó betegek három évvel hazabocsájtásuk után mennyire tartják be a zárójelentésükben leírt gyógyszerszedési ajánlást. A 292 szívbetegnek 63 százaléka férfi volt, átlagos életkoruk 65 év.

Három év után az alapvetően fontos gyógyszereket a betegek 44-48 százaléka szedte csupán: a koleszterincsökkentő sztatintablettákat, a vérnyomáscsökkentő szereket és a biztonságos szívritmusban szerepet játszó, béta-blokkoló készítményeket a következő esztendőkben a betegek mind gyakrabban kihagyták, vagy a gyógyszerszedést teljesen fölfüggesztették.

Jobban betartották a gyógyszerszedési javaslatot azok, akik rehabilitációs programban vettek részt.

Az eredmények az American Journal of Medicine című szaklapban olvashatók.


Forrás: MTI
2009. 10. 22.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés
- Karácsonyi ajánlat -
- Kiemelt ajánlat -
- Egészségplázából -