2025. Január 26. vasárnap
Amennyiben egészséges a szívünk, nem fordítunk különösebb figyelmet a működésére. Ha viszont valamilyen oknál fogva rendellenesen funkcionál - például szabálytalan szívverést tapasztalunk-, akkor bizony nagyon megijedünk. Abban az esetben, ha ez a zavar visszatérően és súlyos formában jelentkezik, fontos kivizsgáltatni annak érdekében, hogy kiderüljön, hogy veszélytelen, vagy esetleg súlyos, akár az életet veszélyeztető problémával állunk –e szemben. A szívritmuszavarok lehetséges okairól, tüneteiről, kezelési módjairól, valamint a megelőzés lehetőségeiről Dr. Sztancsik Ilona, a Kardioközpont kardiológusa beszél.

Mi az a szívritmuszavar?

A szív ingerképző központja, a jobb pitvarban lévő sinuscsomó, innen vezetődik el az ingerület a szív többi részébe. Egészséges embernél az ingerületképző és elvezető rendszer a szívizommal összehangoltan, harmonikusan működik. Előfordulhat azonban, hogy valamilyen belső vagy külső okból kifolyólag, ez az összehangoltság felborul, és a szívizom összehúzódásai a szokottnál sűrűbben (tachycardia), vagy éppen lassabban, (bradycardia) esetleg szabálytalanul, extra ütésekkel, illetve kihagyásokkal történnek (arrythmia) – ilyenkor beszélünk szívritmuszavarokról. A szívritmuszavarok gyakori és veszélyes formája a pitvar fibrilláció, amelyet a szív, illetve a kamrák gyors és rendszertelen összehúzódása jellemez.

Egészséges fejbőr, gyönyörű haj -  holt-tengeri iszapos samponszappannal.>>>

A szívritmuszavar lehetséges okai

Előfordulhat, hogy a ritmuszavart valamilyen szívbetegség idézi elő, ilyen például a szívkoszorúér-szűkület vagy elzáródás nyomán kialakult szívizominfarktus, ahol az elhalt izomsejtek megváltozott ingerületvezetési képessége áll a háttérben. Ha a probléma szíven kívüli tényezők miatt alakul ki, akkor az lehet többek között pajzsmirigybetegség, cukorbetegség, illetve az életmóddal összefüggő tényezők, pl. a stressz, a dohányzás, a túlzott alkoholfogyasztás, vagy stimulánsok (kávé, drogok) használata. Az elhízott emberek körében nagyobb valószínűséggel alakul ki szívritmuszavar.

Mit érez az, akinek szívritmuszavara van?

• Mellkasi remegésérzés, és fájdalom

• Túl gyorsan, vagy lassan, illetve rendszertelenül verő szív

• Légszomj

• A torokban, a gyomor tájékon fellépő furcsa fájdalom, szúrás

• Szédülés, bizonytalanságérzet

• Félelem, idegesség

• Látászavarok

• Teljesítőképesség romlása

Jótékony és mérgező is, a testükben hordjuk - mi az? > > >

A szívritmuszavar kezelési módjai

„A legfontosabb, azt kideríteni, hogy szíven kívüli ok, vagy a szív valamilyen betegsége áll –e a háttérben, hiszen annak megfelelően tudjuk meghatározni a szükséges terápiát”- mondja Dr. Sztancsik. A gyógyszeres kezelés során ún. antiaritmiás készítményeket alkalmaznak, illetve olyan speciális készülékeket is használnak, amellyel közvetlenül be lehet avatkozni, a szív elektromos működésébe (szívritmus-szabályozó, a pacemaker). Bizonyos esetekben műtéti megoldásra is sor kerülhet, amikor a szívben a kóros ingerületet képző, vagy vezető izomrostokat szívsebészeti eljárással átvágják, kiiktatják. Ha a kiváltó ok a szívben keresendő, akkor az alapbetegséget kell megfelelően kezelni, csak úgy várhatjuk a szívritmus normalizálódását.

A megelőzés lehetőségei

A szívritmuszavarok kialakulását, illetve súlyosbodását elsősorban „szívbarát” életmóddal lehet megelőzni. Ez annyit jelent, hogy javasolt zsír- és sószegény táplálkozásra áttérnünk, és sok zöldséget, növényi olajat, halat fogyasztanunk. Törekedni kell az kiegyensúlyozott életvitelre, a rendszeres mozgásra, illetve a dohányzás, az alkoholfogyasztás valamint a túlzott kávéfogyasztás kerülésére. Ha megtanuljuk megfelelően kezelni a mindennapi feszültséget, sokat tehetünk szívünk egészségéért.”Az életviteli változtatásokon felül, kiemelendő a rendszeres kardiológiai szűrés fontossága. Akinek érzékelhető problémája van, az semmiképpen se halogassa a kivizsgálást, de 40 év felett már mindenkinek javasolt, még akkor is, ha nincsenek panaszai, hiszen a szív- és érrendszeri megbetegedések sok esetben lassan, alattomosan, alakulnak ki” – figyelmeztet Dr. Sztancsik Ilona.


Forrás: Kardioközpont (www.kardioközpont.hu)
2017. 01. 15.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés