Egy nagyszabású, az észak-amerikai országban évtizedek óta folyó kutatás részeként Karina W. Davidson és munkatársai tíz éven keresztül vizsgálták a személyiség, a lelki beállítódás és a szívbetegségek összefüggését.
A kutatók összeírták a koszorúér-betegség ismert kockázati tényezőinek – dohányzás, vérnyomás, vérzsírszint, esetleges cukorbetegség, testsúly – meglétét; a résztvevők személyiségét, hangulati beállítódását, egyes hatásokra adott reakcióját pedig kérdőívek és eljátszott helyzetek alapján osztályozták. Ugyancsak figyelembe vették a korábbi szakirodalom adatait is, például azt, hogy amely szerint a jól alvó emberek hangulata lényegesen jobb. A szívpanaszok előfordulását a háziorvosi és esetleges kórházi adatok alapján elemezték.
Az eredmények összesítéséből egyértelműen kiderült, hogy a derült hangulat, a vidám beállítottság a koszorúér-szűkület ellen mérhető védelmet nyújt. A kutatók hangsúlyozzák, hogy a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésére nemcsak az esetleges depresszív tünetek kezelése, hanem a személyiség figyelembe vételével a páciens hangulatának tudatos és folyamatos javítása is fontos gyógyítási feladat.