2024. Október 03. csütörtök
Nem csak élettani folyamatok befolyásolják a rászokás kialakulását – olvasható a Proceedings of the National Academy of Sciences oldalain.

Xiaosi Gu és Terry Lohrenz (Virginia Tech Carilion Kutatóintézet) kimutatták, hogy a kognitív hit ugyanúgy meghatározza a függőséget okozó anyagokkal szemben kialakuló neuropszichológiai választ – vagyis a tudat képes felülírni a vágyódást. A szóban forgó szerek a kémiai jelátviteli folyamatokat befolyásolják, de most úgy tűnik, a rászokás ennél jóval árnyaltabb. Ez megmagyarázhatja azt is, hogy a szerekkel szembeni választ illetően egyéni eltérések is vannak – egyeseknél erősebb, másoknál gyengébb. Ismert, hogy a rászokásban alapvető szerepe van az agy jutalmazási pályájának, a dopamin-rendszernek. Azonban rágcsálókhoz képest embernél bonyolultabb a folyamat: míg az előbbieknél a pálya gátlása csökkenti az anyaggal szembeni érdeklődést, addig embereknél a biokémiai beavatkozás kevert eredményeket hozott.v

Jelen kutatás során bonyolult számítógépes modellezést alkalmaztak, emellett funkcionális mágneses rezonancia képalkotó segítségével tesztelték a dohányzás és a placebo hatását 24 önkéntesen. A krónikus dohányzó tesztalanyok fele akkor is nikotintartalomról számolt be, amennyiben az elszívott cigaretta nikotinmentes volt – esetükben az észlelt neurológiai válasz pontosan olyan volt, mint nikotintartalmú cigaretta esetén. Azonban amint tisztában voltak azzal, hogy az elszívott cigarettában nincs nikotin, a tudat felülírta a várható választ. Ráadásul az információ ismerete is befolyásolta a reakciót. A kutatók úgy gondolják, hogy a jelenség egyéb tudatmódosító szereknél, például az alkoholnál, vagy a kokainnál is fennáll.


Forrás: Medipress
2015. 02. 05.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés