2025. Január 26. vasárnap
Ha összeszűkített, hunyorgó tekintetet látunk, ösztönösen arra asszociálunk, hogy az illető undort él át, gyanakszik vagy éppen ítélkezik, diszkriminál. De vajon valóban az adott mimika az adott érzést tükrözi minden esetben? És vajon hogyan alakult ki az összefüggés? – teszik fel a kérdést tudósok.

A Psychological Science című szaklapban publikált anyag szerint egyértelmű, hogy az, ahogyan látunk, nagyban összefügg azzal, hogy mások hogyan tekintenek ránk, vagyis miképp értelmezik mimikánkat. „Ha például egy filmet nézünk, amiben a színész bandzsít egy kicsit, hogy jobban megvizsgáljon valamit, azt közvetíti a néző felé, hogy épp ellenőrzést tart. Ebben persze semmi újdonság nincs: azt eddig is tudtuk, hogy az arckifejezésekkel érzelmeket közvetítünk, az viszont eddig nem volt világos, hogy hogyan is tud egy-egy kifejezés annyiféle érzelmet közvetíteni” – mondja a kutatást vezető Daniel H. Lee, a University of Colorado munkatársa.

Sósan szép az élet! Hogyan lehet sóval gyönyörű a bőr?>>>

A 28 résztvevő számára a következő érzelmek tipikus megnyilvánulásait mutatták meg: szomorúság, undor, düh, félelem, meglepetés. Minden egyes kísérlet alkalmával a résztvevők egy szempárt láttak, amelyhez egy szó tartozott, amely az adott érzelmet jelölte. A feladat az volt, hogy pontozzák, mennyire fedi az adott érzelmet az adott tekintet. Minden önkéntes 600 egyeztetésen esett át, majd a kutatók elemezték, hogy pontosan hogyan is áll a szem a legmagasabb pontszámot elért, vagyis leginkább kifejező tekintetek esetében.

A szakemberek magyarázatukban Darwinig mentek vissza, aki szerint az ösztönös arckifejezések úgy alakultak ki, hogy azzal már önmagában véve üzenetet küldjünk környezetünk számára. Amikor tágra nyitjuk a szemeinket, több fényt engedünk be, több felületet látunk, tehát vizsgálódunk… de ugyanakkor ez az arckifejezés azt az üzenetet is küldi környezetünknek, hogy figyelünk, képben vagyunk, résen vagyunk. A két dolog egymástól elválaszthatatlan.


Forrás: Medipress
2017. 03. 06.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés