2024. December 27. péntek
Házi feladatok, különórák, iskolán kívüli feladatok, túl sok program – gyakori, hogy a mai gyerekeknek alig marad ideje a szabad játékra, arra, hogy önfeledten gyerekek legyenek. A túlterheltség az emésztésre is negatív hatással van.

Körülbelül minden hatodik gyerek túlterheltnek érzi a mindennapjait. Az első számú stresszfaktort az iskola jelenti, mind lányok, mind fiúk esetében.

Barátokkal, iskolatársakkal váltott viták, családi konfliktusok, a szülők egymás közti problémái mind megterhelik a gyermeki pszichét.Még a szabadidős tevékenységek is kiválthatnak stresszt: egy programokkal teleírt naptár szintén megterhelő a gyereknek. A szülőknek érdemes megvizsgálniuk, hogyan kezelik a stresszt. A gyerekek az ő stresszkezelési szokásaikat veszik mintául, így nagy hatásuk van arra, hogy a gyerek megtanuljon megterhelő helyzeteket jól kezelni.

A tartós stressznek kitett gyerekeknél alvászavarok, nyugtalanság, agresszivitás, sírás, és étkezési, valamint emésztési zavarok is jelentkezhetnek.

A feszültségből adódó egyik leggyakoribb emésztési zavar a székrekedés. Kisebb gyerekek visszatartják a székletüket, mert viszolyognak az iskolai vécétől, vagy játék közben úgy érzik, nincsen erre idejük. A széklet besűrűsödik, szárazzá, keménnyé válik, így az ürítés hosszadalmas és fájdalmas. Utóbbiaktól való félelem egy egy ördögi körhöz vezethet.

Gyakori, hogy a székrekedés kialakulásának hátterében a helytelen táplálkozási szokások és az egészségtelen életmód áll. A túlzott cukorfogyasztás, a kevés rostos étel, az elégtelen folyadékfogyasztás és a mozgásszegény életmód kedveznek a székrekedésnek.

Ugyan ritkán, de betegség is okozhat székrekedést (pl. cukorbetegség, pajzsmirigyalulműködés).



Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés