2025. Január 21. kedd
Egy nemrégiben a Reproduction című kiadványban megjelent kutatásban a különböző testmozgások a spermiumok általános minőségére gyakorolt hatását vizsgálták. Az eredmények szerint csupán pár hónapnyi aktívabb életmód már szignifikáns javulást okoz.

A becslések alapján minden harmadik pár terméketlen a férfi rossz minőségű ondója miatt. Ezek a párok gyakran az úgy nevezett in vitro fertilizációhoz (IVF, mesterséges megtermékenyítés) folyamodnak gyermekvállalás során, mindamellett, hogy a rossz minőségű spermium növeli a vetélés, a fejlődési rendellenességek és a gyermekkori daganatok kockázatát. Az előzőkből következik, hogy a minőség természetes javítása fontos a jelenlegi és a jövő generációjának egészsége szempontjából.

A legegészségesebb csokoládé Peruból, istenien finom!> > >  

A férfiak gyakran hallják a következő tanácsokat a spermiumok javításának érdekében: egyenek egészségesen, csökkentsék az alkohol bevitelt, hagyjanak fel a dohányzással és mozogjanak rendszeresen. A testmozgás spermiumokra gyakorolt hatásának megítélése azonban a mai napig ellentmondásos.

Az iráni Uremia University kutatói a különböző erősségű testmozgások a spermiumok paramétereire gyakorolt hatásának vizsgálatát tűzte ki célul. A kutatásban 261 egészséges, 25-40 év közötti férfi vett részt. A tanulmány elején a résztvevők közül senki nem mozgott rendszeresen. A férfiakat négy csoportba osztották: az első a ’mérsékelt intenzitású folyamatos edzés’ (MICT) csoport, akik a hét 3-4 napján 25-30 percet futottak egy futópadon. A második csoport a ’nagy intenzitású folyamatos edzés’ (HICT), itt a résztvevők hetente 3-4 nap 50-60 percet futottak futópadon. A harmadik csoport a ’nagy-intenzitású intervallum edzés’ (HIIT), mely során egy perces sprintet egy perces pihenés követett a futópadon, s ezt 10-15-ször ismételték az edzés során. A negyedik csoport volt a kontroll csoport, akik továbbra sem edzettek. A kísérlet 24 hétig tartott. A spermium mintákat a kutatás előtt, alatt és után gyűjtötték be a kutatók. A vizsgált értékek a spermium szám, motilitás, morfológia, gyulladásos paraméterek és az oxidatív stresszre adott válasz.

Ezt a terápiát minden daganatos betegnek ismernie kell!> > > 

A kontroll csoporthoz képest az összes rendszeres edzést folytató csoport spermium minősége javult. A legjobb eredményeket elérő csoport a MICT, a kontroll csoporthoz képest 8,3%-kal nőtt az ondó térfogata, 12,4%-kal nőtt a spermiumok motilitása, 17,1%-kal javult a spermiumok alakja és 21,8%-kal növekedett a spermiumok száma. Az eredmények lenyűgözők, azonban nem hosszútávúak. A spermium szám, alak, koncentráció az edzés abbahagyása után 1 héttel visszasüllyedt a kutatás előtti szintre, míg a motilitás 30 nap múlva érte el a korábbi szintet. „Az eredményeink bemutatják, hogy a testmozgás jelentősen javíthatja a spermiumok minőségét. Azonban fontos megjegyezni, hogy néhány férfinak nem az alacsony spermium szám miatt nem lehet gyereke. A férfi infertilitás ennél összetettebb, és az életmódváltás nem mindig oldja meg a problémát” – nyilatkozta a kutatás vezető szerzője, Behzad Hajizadeh Maleki.

Az iráni kutatócsoport a következőkben a termékenységre gyakorolt hatást szeretné vizsgálni. További kutatások szükségesek még az eredmények alátámasztására, és a jövőben talán spermium-specifikus edzéscsomagok is születhetnek.


Forrás: Medipress
2016. 12. 16.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés