2025. Január 21. kedd
Sok idős nem jól hallja, amit az orvos mond nekik, így nagyobb a félreértés és a hibázás veszélye. „A kutatásunk során száz 60 évnél idősebb beteg adatait vizsgáltuk, ahol 43 esetben tapasztaltunk félreértést az egészségügyi ellátás során, mely véletlen hibához vezethetett volna” – nyilatkozta Simon Smith, az University College Cork School of Medicine kutatója. A kutatás eredményeit a JAMA Otolaryngology—Head & Neck Surgery című folyóiratban közölték online.

Korábbi kutatásból már kiderült, hogy az orvosok, nővérek és családtagok közti kommunikáció fejlesztésével az egészségügyi tévedések 36%-a megelőzhető. A jelenlegi probléma nem csak az, hogy az orvosoknak hangosabban kellene beszélniük. „A beszéd és a háttérzajok elkülönítése fontosabb, mint hogy a hangerősséget növeljük” – magyarázta. „A hallásvizsgálatok nem nézik, hogy a betegek hogyan dolgozzák fel az egészségügyi információkat, és a hallókészülék nem jelent mindig megoldást.”

Haslaposító kúra gyógynövényekkel - csodásan egyszerű>>>

„60 éves kor felett jelentős számú férfi és nő él a hallásvesztés különböző szintű megjelenésével, ami akadályozhatja a kommunikációt” – magyarázta Dr. Darius Kohan, a Lenox Hill Hospital munkatársa. „Ez még inkább problémát okoz az egészségügyi ellátásban, hiszen gyakori a háttérzaj, a tartalom szakmai és idegen a betegeknek és a családtagoknak egyaránt.

A szédülés okai,  veszélyei - az orvos válaszol>>>

Megoldást jelenthetnek a csendesebb szobák, ahol az egészségügyi dolgozók és a családok közti kommunikáció nyugodtabb körülmények között folyhat” – javasolta Kohan. A kutatás eredményei szerint a 100 résztvevőből 57-nek volt valamilyen fokú hallásvesztése, 26-an pedig hallókészüléket is használtak. 43 beteg nyilatkozta, hogy félreértették az orvost vagy a nővért, vagy akár mindkettőt az ellátás során.

„Fontos, hogy vizsgáljuk a hallást, és kezeljük, ha szükséges, mert a hallásvesztés érinti a memóriát és az agyunk működését is. Amikor elveszítjük a hallásunkat, elveszítjük vele az információkhoz való hozzáférést is, s ezáltal lassulhatnak a mentális funkcióink” – nyilatkozta Dr. Maria Torroella Carney, a Northwell Health geriátriai és palliatív terápiás részlegének főnöke. „Sok ember él halláscsökkenéssel, azonban nem használnak hallókészüléket, mert a biztosítók gyakran nem fedezik a költségeket” – jegyezte meg Carney. Carney néhány betegének hallásjavító készüléket javasolt, ami közvetlenül a fülben növeli a hangerősséget, ezáltal jobban hallanak a betegek. „Gyakran használjuk ezt az eszközt a betegeinknél. Sokszor nem veszik észre, hogy mennyire nem hallanak, egészen addig, amíg ki nem próbálják a készüléket.”

Fontos, hogy vizsgáljuk meg az idősek hallását, és kezeljük a hallásvesztésüket, ha szükséges, mert így mentálisan tovább maradhatnak egészségesek.


Forrás: Medipress
2017. 09. 11.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés