Az intézmény szenátusa által tavaly alapított díj az egyetem legmagasabb kitüntetése; azt olyan nemzetközileg elismert eredményeket felmutató, az orvosbiológiai kutatások terén aktív külföldi tudós kaphatja, akinek teljesítménye méltó az egyetem névadójának szellemiségéhez – közölte az intézmény az MTI-vel.
Feltétel továbbá, hogy a kitüntetett személy kutatásai az emberiség javát szolgálják, valamint új utat mutassanak az élő természet megismeréséhez – olvasható a közleményben.
A magyar tudomány napja alkalmából adományozott díjjal tízezer eurós pénzjutalom is jár.
Jeremy K. Nicholson professzor nevéhez az úgynevezett metabonomika módszerének kidolgozása fűződik. A módszer lényege, hogy a biológiai folyadékokban (nyál, vizelet, magzatvíz) megtalálható anyagcseretermékek összetételét és koncentrációját vizsgálva leírja annak változásait, a változások törvényszerűségeit. Ezzel új diagnosztikai módszert ad az orvostudomány kezébe, így lehetővé válik olyan betegségek korai felismerése, mint a hasnyálmirigy-gyulladás, a májgyulladás vagy egyes rákfajták. A korai felismerés révén pedig a betegnek jóval nagyobb esélye van a teljes gyógyulásra.
A tudós által jegyzett módszert annak 1990-es publikálása óta a gyógyszerkutatásban is széles körben alkalmazzák.
A professzor jelenleg a londoni Imperial College sebészeti és onkológiai részlegét, valamint a világ vezető gyógyszergyárait magába foglaló COMET kutatási szövetséget vezeti. Tizenöt cikke jelent meg a világ egyik legrangosabb tudományos folyóiratában, a Nature-ben, de közleményei más neves nemzetközi folyóiratokban is helyet kaptak.