2024. December 03. kedd
A médiában hallható rossz hírek növelik a nők stresszérzékenységét, a férfiakra azonban szinte semmilyen hatással nincsenek - olvasható egy nemrég megjelent tudományos cikkben.

A Montreal Egyetem kutatói 60 embert kértek fel, hogy olvassanak el egy pár újságcikket. A cikkek vagy semleges, mindennapos dolgokról, például egy új park nyitásáról, vagy egy filmpremierről szóltak, vagy valamilyen tragédiáról, például balesetről vagy gyilkosságról. Mielőtt és miután a résztvevők elolvasták a cikkeket, a kutatók nyálmintákat vettek, hogy megmérhessék a szervezet kortizol-szintjét. A stresszhormonként is ismert kortizol minél nagyobb mennyiségben van jelen valakinek a szervezetben, annál feszültebb az illető. A cikkek elolvasása után a résztvevőknek elgondolkodtató, a memóriát is komolyan igénybe vevő feladatot kellett megoldaniuk, hogy kiderüljön, miként reagálnak stresszes helyzetekben. A tudósok végül a tesztek elvégzése után is nyálmintát vettek a résztvevőktől. - Bár a hírek önmagukban nem növelték a stressz-szintet, a nőket sokkal reaktívabbá tették, ami a későbbi stresszes helyzetekre adott válaszreakciókban mutatkozott meg - mondta Marie-France Marin, a kutatás vezetője.

Marin és kollegái rájöttek, hogy a katasztrófákról szóló híreket olvasott nők kortizol-szintje sokkal magasabb volt a stresszes feladatok elvégzése után, mint azoké, akik semleges híreket olvastak. - A médiában nagyon nehéz elkerülni a rossz híreket, pedig úgy tűnik, a katasztrófákról szóló híradások sokat árthatnak, a nőknek legalábbis biztosan - tette hozzá a kutató. A szakértők szerint további kutatások szükségesek annak kiderítésére, hogyan hatnak a negatív hírek a különböző emberekre. Bár a kutatás során egyértelmű kapcsolat mutatkozott a rossz hírek és a stressz-szint emelkedése között, ok-okozati összefüggéseket nem sikerült megállapítani. A kutatás részletes leírása a PLoS One című tudományos szaklapban olvasható.


Forrás: Medipress
2012. 10. 16.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés