2025. Január 13. hétfő
Amikor a porckopás miatti fájdalmat tapasztaljuk, sok mindent hajlandóak vagyunk kipróbálni, csak hogy megszabaduljunk a kínzó érzéstől. Dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a Budai Fájdalomközpont sebésze, fájdalomspecialista a valóban hatásos eljárásokra hívta fel a figyelmet.

Mi hat és mi nem?

Amikor fájdalmat tapasztalunk – legyen az akut, éles vagy tartósan jelenlévő kínzó érzés – sok mindent hajlandóak vagyunk megtenni, hogy megszabaduljunk tőle. A legegyszerűbb módszer a vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók szedése, amely azonban nyilvánvalóan nem hat a probléma forrására. Kissé olyan ez, mint amikor az autóból kifogyóban van a benzin és tankolás helyett csak kikapcsoljuk a villogó figyelmeztető jelzést. Amennyiben porckopás okozza a fájdalmat, szintén nem jelentenek tartós megoldást a fájdalomcsillapítók, és sajnos nem válnak be azok a csodaszerek, amelyekben – akár az elkeseredettségünk miatt – valamiért bízunk. Így nem javítja a kopott porc állapotát az ízületre kent zselatin, a „mindenre jó” multivitamin, a valódi hatóanyag nélküli, ám villámgyors javulást ígérő „csodakészítmény” sem. Viszont utóbbi esetekben jó eséllyel sok pénztől szabadulhatunk meg.

Azért fáj, mert elkopott a „párnázás”

Amikor tartósan fájlaljuk egy ízületünket, mindenképpen ajánlatos orvoshoz fordulni, mert ki kell deríteni, sérülés, gyulladás vagy porckopás okozza-e a bajt. Ez utóbbira gyanakodhatunk, ha meg is duzzad az érintett terület. Mindenképpen segítségre van szükség, ha a fájdalom akadályozza az olyan mindennapos tevékenységeket, mint a lépcsőzés, a guggolás, a futás vagy a kar felemelése. - Ha minden egyéb okot kizártunk, gyakran az derül ki, hogy a fájdalom forrása maga a porckopás. Ez az egyébként természetes folyamat sokaknál már a 30-as, 40-es években problémát okozhat és akár komoly fájdalommal is járhat. Ennek az az oka, hogy ha a csontok közti területet kipárnázó porc elkopik, akkor csontok dörzsölik az ízületek szélét. Ráadásul ezen területek érzőidegekkel gazdagon behálózottak, tehát valóban komoly életminőség romlást okozhat, ha itt jelentkezik a kopás – ismerteti Dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a Budai Fájdalomközpont sebésze, fájdalomspecialista.

Milyen „csodaszereket” vethetünk be a javulásért?

• A torna – ideális lehet a vízben végzett mozgás - kitűnő az enyhébb ízületi fájdalmak kezelésében. Fontos, hogy olyan gyakorlatokat válasszunk, amelyek nem terhelik meg az érintett területeket. • A gyógytornász rengeteget segíthet, hiszen megtanítja az ízület körüli izmok erősítésére szolgáló legjobb gyakorlatokat. • Tudni kell, hogy a súlyfelesleg fokozott terhet jelent az ízületek számára, ezért túlsúly esetén néhány kilogrammos fogyás is enyhítheti a panaszokat.

A porc újjáépítését serkentő injekció sem csodaszer, de segít

A legújabb eljárás a porckopás kezelésében a vérlemezkében gazdag plazma ízületbe fecskendezése, amely a benne lévő növekedési faktorok és egyéb bioaktív anyagok segítségével fokozza a porcsejtek aktivitását, a porcanyag képzési hajlandóságát. A kezelés során steril körülmények közt, egy speciális fecskendőrendszerrel vért veszünk a beteg karjából, majd ezt az erre kifejlesztett eszközzel centrifugáljuk. Az így keletkezett, vérlemezkékkel dúsított plazmát végül befecskendezzük az ízületi résbe – ismerteti dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a Budai Fájdalomközpont sebésze, fájdalomspecialista. - Előrehaladottabb porckopásnál a porc újjáépítést serkentő injekció kombinálható a hialuronsav injekcióval. Ezt egy ülésben meg tudjuk oldani, és jelentős javulás várható az összetett kezeléstől. Ugyanakkor nagyon fontos a páciensek felvilágosítása: ez a módszer sem tekinthető csodaszernek, hiszen például abban az esetben, ha a porc már teljesen elkopott, nem is használható. A kezeléshez ugyanis szükséges, hogy legyen még megfelelő mennyiségű élő porcsejt, amely újjáépítésre „buzdítható”. Ha azonban fennáll ez az állapot, a porc újjáépítést serkentő kezeléssel – a kopás súlyosságától függően - akár egy teljes évre visszanyerhető a fájdalommentes mozgás, feltétlenül javítható az életminőség.


Forrás: Budai Fájdalomközpont (www.fajdalomkozpont.hu)
2017. 10. 20.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés