2024. Szeptember 20. péntek
Az agykárosodottak emlékezetének helyreállításában szerepe lehet a popzenének: az agysérülést szenvedettek hasonló mennyiségű emlék felidézésre voltak képesek egy olyan dal hallgatása után, amely az életük valamely időszakában slágernek számított, mint azok, akiknek nem volt agysérülésük – derült ki egy friss kutatásból. A legtöbb felidézett emlékkép emberekhez kötődött, és pozitív volt.

Dr. Amee Baird és Dr. Séverine Samson kutatópárosa az ausztrál Newcastle-i Egyetemről, illetve a francia Lille-i Egyetemről az első, mely az agysérültek körében vizsgálja a zene gyógyító hatását. Eddig csak egészségesek vagy demens betegek bevonásával készült ilyen tanulmány. A Neuropsychological Rehabilitation című szakfolyóiratban megjelent értekezés szerint a tudósok különböző népszerű dalok részleteit játszották le öt olyan páciensnek, akiknél tartós agykárosodás alakult ki, valamint öt egészséges személynek – mindannyian önként jelentkeztek a tesztre. A résztvevőknek rögzíteniük kellett, hogy mennyire ismerős számukra a hallott zene, tetszik-e nekik, és milyen emlékképek jönnek elő a hatására.

Kiderült, hogy az agysérültek hasonló mennyiségű emlékkép felidézésre képesek, mint azok, akik nem szenvedtek károsodást. Csupán egyetlen beteg nem számolt be zenéhez kapcsolódó emlékekről, ám a legtöbb emléket felidéző illető is a páciensek közül került ki. A megfigyelt személyeknél az emlékek többsége egy emberről, csoportról vagy életszakaszról szólt, és pozitív volt. Az emlékezetes dalokat ismerősebbnek és jobbnak értékelték, mint a többit. „Eredményeink arra engednek következtetni, hogy a zene hatékony stimuláló tényező az emlékek előhívására, és segíthet az amnézia rehabilitációjában, de csak olyan betegeknél, akik az alapvető önmeghatározási tényezőkkel tisztában vannak, illetve megfelelő az érzékelésük” – összegezte a kutatópáros, amely reméli, hogy a jövőben sikerül megoldást találni az egyéni memóriafejlesztésre a zene segítségével.


Forrás: Medipress
2013. 12. 31.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés