2025. Január 15. szerda
Miközben számos kutatás témája az alkohol jótékony hatása a szívre, egy új kutatás szerint naponta egy ital akár növelheti is a pitvarfibrilláció rizikóját, mely kockázati tényezője a stroke-nak, szívelégtelenségnek illetve egyéb szív és érrendszeri betegségnek.

A felmérések szerint az amerikaiak 71 %-a fogyasztott alkoholt az elmúlt egy évben, míg ez elmondható volt 57 %-ukról az elmúlt hónapban is. Miközben a nagymértékű alkoholfogyasztás közismerten káros az egészségre és körülbelül 3,3 millió halálért felelős az USA-ban, kutatások sora ajánlja a mérsékelt alkoholfogyasztást a szív egészsége érdekében. Azonban az új kutatás szerint, melynek az első szerzője Dr. Gregory Marcus a University of California-San Francisco (UCSF) intézményből, a mérsékelt alkohol bevitel mégsem tesz olyan jót a szívnek, mint ahogy ezt eddig gondolták. Az eredményeket a Journal of the American Heart Association publikálta.

A kutatók 5220, átlagosan 56 éves, a Framingham Heart Study-ban résztvevő betegek adatait vizsgálták. Elektrokardiogram (EKG) segítségével vizsgálták a résztvevők szívműködését, mellyel detektálni tudták a pitvarfibrillációt, az alkoholfogyasztást pedig különböző kérdőívekkel mérték fel. A betegeket hat évig követték nyomon, mely időszak alatt egyértelmű összefüggést találtak az alkoholfogyasztás és a betegség között. Minél több alkoholt fogyasztott a résztvevő, annál nagyobb volt a pitvarremegés kialakulásának esélye; minden egyes naponta bevitt 10 gramm alkohol 5%-kal növelte. Az eredmény az egyéb tényezők, mint a vérnyomás, dohányzás vagy cukorbetegség hozzáadása után is megmaradt.

Ezekre a betegségekre derülhet fény otthoni teszteléssel >>>

Nem vonható le a következtetés, miszerint a pitvarfibrilláció közvetlen okozója az alkoholfogyasztás, azonban az eredmények mindenképp próbára teszik a korábbi, a mérsékelt alkoholbevitel mellett érvelő kutatásokat. A kutatócsoport szerint azonban további kutatások lesznek szükségesek, hogy világosabb legyen az alkoholfogyasztás és a szív elektromos aktivitása közti összefüggés.


Forrás: Medipress
2016. 09. 23.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés