2025. Január 24. péntek
A petefészekrákos nők túlélési esélyeit egy ausztrál kutatás alapján úgy tűnik, leginkább az befolyásolja, hogy a betegséget a tünetek jelentkezése előtt vagy után diagnosztizálják-e és kezdik-e el kezelni. A tünetek megjelenése után gyorsabban megkezdett kezelés nem javítja a túlélést.

A vizsgálatban a diagnózist követő öt évig mintegy 1500 ausztrál nőt követtek nyomon, akiknél 2002 és 2005 között diagnosztizáltak petefészekrákot. A résztvevőket kikérdezték tüneteikről, valamint arról, hogy az első tünetek megjelenése után mennyi idő telt el a diagnózisig és a kezelés megkezdéséig.

petefészekrák

A nők többségének voltak tünetei a diagnózist megelőzően. A tünetek megjelenése utáni két hónapon belül 40 százalékuk ment orvoshoz, három hónapon belül 60 százalék, hat hónapon belül pedig 80 százalék. Az eredmények azt mutatták, hogy a túlélés időtartama nem függött attól, hogy melyik csoportba tartozott valaki.

Azoknak a nőknek a túlélési ideje viszont hosszabb volt, akiknél a tünetek jelentkezése előtt, rutinvizsgálat során diagnosztizálták a petefészekrákot: átlagosan négy év a másik csoport három évéhez képest. A tünetek megjelenését követő egy hónapon belül diagnosztizált nők 52 százaléka élt még öt év elteltével, míg az egy éven túl diagnosztizált nők 53 százaléka.

A kutatók úgy vélik, ha a petefészek rákja már eléggé előrehaladott ahhoz, hogy tüneteket okozzon, akkor lehetséges, hogy a kezelés már kevéssé javítja a páciensek többségénél a túlélést.

A tanulmányt a Journal of Clinical Oncology című szakfolyóiratban tették közzé.


Forrás: MTI
2011. 05. 06.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés