2025. Február 24. hétfő
Vajon miért van az, hogy ha más pénzügyi helyzetéről van szó, jobb tanácsot tudunk adni, mintha a sajátunkról lenne szó?

Azt a képességet, amely megfékez bennünket abban, hogy az azonnali jutalom érdekében cselekedjünk, "halasztott kielégülésnek" nevezi a pszichológia. Ez fontos viselkedési elem, mivel korlátozza a ránk irányuló "most, azonnal" érzésű impulzusokat. Kutatások azt is bebizonyították, hogy már a gyerekek is képesek lemondani az azonnali jutalomról, édességről, ha tudják, hogy később kettőt, vagy többet kapnak.

A Lincoln és a Nottingham Egyetem kutatói arra kérték az egyetem hallgatóit, hogy vegyenek részt egy kísérletben, amelyben választaniuk kellett az azonnali pénzbeli jövedelem, vagy a későbbi nagyobb summa között az alapján, hogy maguknak vagy távolabbi ismerősnek, rokonnak szánják a juttatást. A szakemberek nemcsak a döntést jegyezték fel, hanem azt is, hogy milyen közeli ismerősről vagy családtagról volt szó.

Az eredményekből kiderült, hogy a diákok sokkal nagyobb valószínűséggel választották az azonnali, de kisebb jutalmat, ha magukról, vagy egy közelebbi családtagról, barátról volt szó, mintha távolabbi ismerős helyében kellett volna dönteniük. A kutatók kiemelték, hogy a leginkább racionális döntést a résztvevők a számukra teljesen idegen emberek esetében hozták. A tanulmány a PLOS ONE oldalain jelent meg.


Forrás: Medipress
2012. 12. 06.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés