2025. Január 20. hétfő
Segít az otthoni szakápolás -  Ezt kaphatjuk térítésmentesen -  Magánúton is kereshetünk segítséget

Az otthonápolás fogalma szinte mindenkinek ismerős, hiszen jó eséllyel mindannyian voltunk már gondozók, vagy akár gondozottak hétköznapi értelemben pl. egy influenza kapcsán.Az otthonápolás azonban jogi kategória is, intézményen kívüli betegellátási forma, melynek kereteit törvényileg is szabályozzák.

Otthonápolásra azok szorulnak, akik baleset, műtét utáni állapot, vagy akár egyéb betegség következtében nem képesek önmagukat ellátni. Van, hogy valaki csak ideiglenesen szorul házi segítségnyújtásra (például ilyen a műtétek utáni rehabilitáció, stroke utáni felépülés) mások pedig folyamatos ápolást igényelnek akár hosszú éveken át. Az is előfordulhat, hogy valaki súlyos, végső stádiumú betegként utolsó heteit, napjait tölti családja körében.

Otthonápolás

Segít az otthoni szakápolás


A beteget ápoló családtagok azonban nincsenek egyedül, ugyanis igénybe vehetnek otthoni szakápolást, amit a háziorvos rendel el. Ez abban az essetben jár a betegnek, ha az egészségi állapota orvosi végzettséget nem igénylő kórházi ellátásra szorul, ez váltható ki az otthoni szakápolással. Aki nem szorul fekvőbeteg ellátásra, nem tud szakápolást igényelni, ennek ellenére mégis szükség lehet otthoni ápolásra.

Valójában bárki ápolhat beteget az otthonában, de ha speciális otthoni szakápolásra szorul a beteg, azt csakis képzett, gyakorlattal rendelkező ápoló, szakápoló végezheti. Ez a szolgáltatás meghatározot feltételek mellett ingyenesen igénybe vehető, hiszen kórházi ágyat szabadítunk fel vele. Az illetékmentes otthoni szakápolást a háziorvos rendlheti el. Ha a kezelőrovos előírja, szintén díjmentesen jár a rászoruló betegnek kiegészítő vagy rehabilitációs kezelés is, ilyenek lehetnek például a gyógytorna, logopidiai foglalkozás, vagy dietetikai tanácsadás.

Ezt kaphatjuk térítésmentesen


Az ingyenesen igénybe vehető szakápolói feladatok közé tartoznak például az alábbiak:

- Szondán át történő tápláláshoz és folyadékfelvételhez kapcsolódó szakápolási tevékenységek végzése ésmegtanítása.

- A tracheális kanül tisztítása, betét cseréje, a tevékenység tanítása.

- Állandó katéter cseréjéhez vagy rendszeres katéterezéshez, hólyagöblítéshez kapcsolódó szakápolóifeladatok.

- Az intravénás folyadék- és elektrolitpótláshoz parenterális gyógyszer beadáshoz kapcsolódó szakápolásifeladatok.

-  Baleseti és egyéb műtétek utáni szakápolási feladatok és az önellátás korlátozottsága esetén a testihigiéné biztosítása, valamint a mozgás segítése.

- A beteg állapotától függőenbeszédterápia,a fizioterápia köréből: gyógytorna, elekroterápia biztosítása.

- Dekubitálódott területek, fekélyek szakápolási feladatai.

Magánúton is kereshetünk segítséget

Bárki kereshet az otthonápoláshoz szakembereket. Ebben az esetben azonban nekünk kell ezt finanszírozni, emellett a szükséges eszközök, gyógyszerek beszerzésének költségei is minket terhelnek. A végső stádiumú betegek gondozásához a területileg illetékes Hospice szolgálathoz fordulhatunk segítségért, de szakápolót is igényelhetünk.


Szerző: Nagy Tünde
2023. 02. 21.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés