A Neurosurgery májusi számában közzétett tanulmány első alkalommal vizsgálta a gerincvelősérültek esetében a közvetlenül a gerincbe fecskendezett saját őssejtek hatását. Az őssejtbeültetést tíz betegen végezték el, akik gerincvelő-sérülés következtében maradandó mozgáskárosodásban vagy bénulásban szenvedtek. A kutatók a betegek saját csontvelőjéből kitenyésztett őssejtkultúrát fecskendeztek a páciensek gerincébe, melyet laboratóriumban tenyésztettek gerincvelősejtekké.
A beavatkozás után azt vizsgálták, az alanyok mennyire tudják mozgatni a karjukat és a kézfejüket, és hogyan képesek végrehajtani a hétköznapi tevékenységeket. Az izomműködésről képalkotó vizsgálatokat és teszteket is végeztek. Az alanyok közül hárman folyamatos és fokozatos javulást mutattak, további háromban pedig a javulás kimutatható volt, de kevésbé drámai mértékű.
Hat hónappal az injekció beadása után a betegek 60 százaléka mutatott javulást karja és kézfeje a motoros képességében. Közülük három beteg fokozatos javulást tapasztalt a hétköznapi tevékenységek végrehajtásának képességében, például a főzésben és a gépelésben. E három betegben a gerincvelő jelentős változásait tapasztalták, többek között bizonyíték utalt a gyógyulásra a gerinc sérült területe környékén.
A kutatók hangsúlyozták, hogy ez a három beteg megmaradt idegműködéssel érkezett a kísérletbe, ami arra utal, hogy a kezelés inkább javítja a megmaradt idegműködést, mint helyreállítja. A szakértők úgy vélik, a kutatás következő szakaszában az őssejtkezelés után bekövetkező javulás mechanizmusát kell jobban megérteni, és meg kell határozni, mely gerincvelősérült betegek esetében lehet a leghatékonyabb a terápia.