2024. December 28. szombat
Az őssejtek felhasználásának új útjait jelentheti két kutatócsoport munkája, amelynek eredményeként sikerült őssejteket átalakítania a cukorbetegség kezelésére alkalmas hasnyálmirigysejtekké, illetve a beleket bélelő hártyává.

A washingtoni Georgetown Egyetem munkatársai spermatogoniális őssejtekkel dolgoztak – ezekből fejlődnek ki a spermiumok a férfiak heréiben. Ian Gallicano és munkatársai pluripotens sejteket hoztak létre belőlük, amelyeket olyan tápoldaton tartották, amiben a felvett és beépített anyagok hatására a hasnyálmirigy béta-sejtjeihez hasonlóan kezdtek viselkedni.

őssejtek

Amikor az így előállított sejteket diabéteszes egerekbe juttatták be, azok inzulint kezdtek termelni – közölte Gallicano csoportja az Amerikai Sejtbiológiai Társaság philadelphiai találkozóján. Az előrelépés segíthet abban, hogy a későbbiekben ilyen sejtek beültetésével elkerülhető legyen az 1-es típusú cukorbetegségben szenvedők külső inzulinpótlása. A mostani technológia egyelőre férfiak esetében tenné lehetővé a saját sejtek alkalmazását transzplantációra, ám a kutatók szerint várható a későbbiekben nőknél is használható módszert kidolgozása.

Egy másik kutatásban James Wells és munkatársai az ohiói Cincinnati Gyerekkórházban két különböző típusú őssejtből a bélszövet összetett rétegeit állította elő. Ehhez egyrészt embrionális őssejteket alkalmaztak (ES-ek), másrészt indukált pluripotens őssejteket (iPS-ek). Utóbbiakat közönséges felnőtt sejtekből nyerték bizonyos gének bejuttatásával.

Mindkét őssejttípusnak megvan az a képessége, hogy a test bármely típusú sejtje vagy szövete kifejlődjön belőle laboratóriumi körülmények között. A Nature tudományos magazinban megjelent tanulmányban Well kutatócsoportja megmutatta, hogy ezeket a sejteket sikeresen átalakították a beleket bélelő sejtekké, illetve azokból álló teljes „foltokká”. Az így előállított szövetek alkalmasak a különféle gyulladásos és egyéb bélbetegségek vizsgálatára, a jövőben pedig a kutatók szerint akár gyógyításra is.


Forrás: MTI
2010. 12. 13.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés