Az amerikai Virginiai Egyetem kutatói 2000 férfi és nő részvételével hét éven keresztül tanulmányozták, miként függ az életkortól egészséges, 18 és 60 év közötti felnőttek mentális teljesítőképessége. A vizsgálatban 12 tesztet kellett megoldaniuk a résztvevőknek: képeket kirakni, szavakat és történetek részleteit visszaidézni, betűk, valamint szimbólumok közt fennálló összefüggést megtalálni.
A kutatók megállapították, hogy a 12 tesztből kilencnél átlagosan 22 éves korban nyújtották a legjobb teljesítményt a tanulmány résztvevői. A legmagasabb pontszámokhoz képest 27 évesen jelentkezett az első határozott teljesítményromlás az érvelést, a gondolkodás sebességét és a térbeli vizualizációt mérő tesztekben. Az emlékezőképesség átlagosan 37 éves kortól kezdett hanyatlani, a fennmaradó kérdőíveken pedig 42 éves kor fölött mértek gyengébb eredményeket.
A Neurobiology of Ageing című szakfolyóiratban közzétett tanulmány azonban azt is megállapítja, hogy a felhalmozódó tudáson alapuló képességek – melyeket a szókincshez, általános informáltsághoz kapcsolható teszteken nyújtott teljesítmény jelez – hatvanéves korig javultak. Timothy Salthouse, a kutatás vezetője úgy véli, eredményeik alapján jóval korábbi életkorban kellene megkezdeni az öregedéssel járó szellemi leépülés megelőzését célzó terápiákat.