2024. November 19. kedd
Azoknak a felnőtteknek a körében, akik súlyos családon belüli erőszak szemtanúi voltak gyerekként, lényegesen nagyobb az öngyilkosságot megkísérlők száma: 17,3 százalékról beszélhetünk, szemben az erőszakmentes családban felnőttek 2,3 százalékos arányával.

A torontói egyetem friss kutatása szerint egyértelmű az összefüggés a krónikus családon belüli erőszak és a későbbi öngyilkossági kísérletek között. „Arra számítottunk, hogy a későbbi öngyilkossági kísérletek szenvedélybetegséggel, gyerekkori szexuális zaklatással és mentális betegségekkel magyarázhatók, de a kutatócsoport legnagyobb meglepetésére még ha ezeket a tényezőket figyelembe is vesszük, még mindig kétszer nagyobb a krónikus családon belüli erőszakot közelről látók körében az öngyilkossági kísérletek aránya” – fogalmaz a kutatást vezető Esme Fuller-Thomson professzor.

A kutatás során 22 559 kanadait vizsgáltak egy országos szinten reprezentatív minta alapján. A családon belüli erőszakot akkor osztályozták krónikusként, ha a gyerek 16 éves koráig legalább tíz alkalommal sor került egy-egy erőszakos cselekményre. „Az is kiderült, hogy akik maguk is abúzuson estek át gyerekként, szintén nagyobb eséllyel követnek el öngyilkosságot: 16,9 százalékos arányról beszélünk szexuális abúzus esetén, és 12,4 százalékról a fizikai bántalmazást átéltek körében. Ők azok, akik legalább egyszer megpróbálták elvenni maguktól az életet” – mondja Reshma Dhroida, aki szintén részt vett a kutatásban. Az anyag a Child: Care, Health and Development című szaklapban került publikálásra.


Forrás: Medipress

Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés
- Karácsonyi ajánlat -
- Kiemelt ajánlat -
- Egészségplázából -