2025. Január 13. hétfő
Az óegyiptomiak a gyógyfüvek széles skáláját alkalmazták, amelyeket borba és sörbe kevertek – állítják amerikai kutatók.

Két óegyiptomi boros flaska beszáradt tartamát vizsgálta meg biomolekuláris módszerekkel Patrick McGovern, a Pennsylvaniai Egyetem kutatója munkatársaival. A korábbi edény több mint 5000 éves, és az úgynevezett predinasztikus korból származik. Az edény Egyiptom első uralkodóinak egyike, Skorpió fáraó sírkamrájából került elő, s mint kiderült, a borba citromfüvet, koriandert, mentát, zsályát, szennalevelet, kakukkfüvet és fenyőgyantát kevertek.

óegyiptom, gyógyfüvek

A kutatók, akik vizsgálataikról az amerikai Nemzeti Tudományos Akadémia folyóiratában, a PNAS-ban (Proceedings of National Academy of Sciences) számolnak be, megjegyzik, hogy a borhoz adagolt fenyőgyantát a legkorábbi időktől kezdve a betegségek megelőzésére használták, és nemcsak Egyiptomban. Ismert volt a medicina az ókori Kínában is.

A másik amfora, amely a Kr. u. IV-VI. századból származik, Egyiptom déli részén került elő. A vegyelemzés tanúsága szerint az edényben tárolt borba fenyőgyantát és rozmaringot kevertek: ezt az oldatot az ókori Egyiptomban a legkülönfélébb bajok orvoslására, így gyomorrontásra és herpesz gyógyítására egyaránt alkalmazták.

„Az ókori borok és más alkoholtartalmú italok kiválóan megfeleltek a különböző gyógyfüvek feloldására és főzetek elkészítésére, amelyeket külsőleg és belsőleg egyaránt használtak. Mielőtt a modern szintetikus gyógyszerek megjelentek, az alkoholos főzetek voltak az univerzális medicinák – hangsúlyozzák tanulmányukban a Pennsylvaniai Egyetem kutatói.


Forrás: MTI
2009. 04. 15.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés