Hasznos például, ha hideg vizet iszunk szívószál segítségével. Ez nem csak a cigarettázás aktusát helyettesíti, de dopamin is felszabadul a művelet során, ami segít a feszültség csökkentésében.
Ha ellenállhatatlan késztetést érzünk, hogy rágyújtsunk, segít, ha egy könnyű, finom ételt veszünk magunkhoz. Ha egy egyszerű salátában gondolkodunk, a hízás is elkerülhető.
Érdemes a rövidtávon észlelhető pozitívumokat is rögzíteni. Írjunk egy listát arról, miért volt érdemes letenni a cigarettát: jobban tudunk spórolni, nem kell mindig otthagyni a társaságot a legjobb beszélgetéseknél, energikusabbak vagyunk stb.
A gyakori fogmosás abban segít, hogy mindig frissnek érezzük a szájunkat, ezért ne is érezzünk késztetést, hogy ezt a friss illatot és ízt cigarettával rontsuk el.
Az alkohol a leszokás korai fázisában kerülendő. A legtöbb ember azért szokik vissza a cigarettára, mert megszokta, hogy ha megiszik egy sört, rá is „kell” gyújtania.
Nem árt, ha a biztonság kedvéért egy ideig kimondottan nemdohányzó helyekre járunk: könyvtár, színház, mozi, bolt. Minél inkább elvonódik a figyelmünk az élmények hatására, annál könnyebb lesz leszoknunk.
Mindig legyen kéznél a lista, hogy miért döntöttünk úgy, hogy letesszük a cigarettát. Ez segít abban, hogy a nehezebb pillanatokban is emlékezzünk arra, miért éri meg.
Az aktív testmozgás nem csak abban segít, hogy figyelmünk elvonódjon a dohányzásról, de azért is hasznos, mert a sport során felszabaduló hormonok oldják a stresszt és örömérzetet nyújtanak.