2025. Január 10. péntek
Drámai mértékben csökkentheti a műtéti beavatkozás szükségességét, ha a nyelőcső elváltozott sejtjeit rádióhullámokkal sugározzák be – közölték amerikai kutatók.

A módszert, amelyben a nyelőcső elváltozott sejtjeit rádiófrekvenciás elpárologtatással kezelik, 127, Barett-özofágusszal élő páciensen tesztelték. Ennél az elváltozásnál a nyelőcső (oesophagus) alsó, gyomorhoz közeli szakaszán módosulnak a nyálkahártya sejtjei: legtöbbször a savas visszaáramlás (reflux) miatt a bélelő laphámot mirigyhám váltja fel.

nyelőcső, nyelőcsőrák, rádióhullám

A Észak-Karolinai Egyetem kutatóinak tanulmánya meghökkentő eredményt hozott: a kezelt páciensek 78 százalékánál eltűntek az abnormális sejtek, ehhez képest az "álkezelésen" átesett embereknél csak 2 százalékban történt meg ugyanez. Egy év elteltével a kutatók újra megvizsgálták a tanulmányban résztvevőket, és megállapították, hogy a valódi módszerrel kezeltek csupán 1,2 százalékánál, míg a kontrollcsoportban lévők 9,3 százalékánál alakult ki nyelőcsőrák ezalatt.

A New England Journal of Medicine című szaklap legfrissebb számában közölt tanulmányban a kutatók azonban figyelmeztetnek arra, hogy a viszonylag kis számú résztvevőre kiterjedő kutatás miatt további vizsgálatokra lesz szükség. A 45 perces beavatkozásnak mellékhatásai is vannak. A leggyakoribb a legfeljebb egy hétig fennálló mellkasi fájdalom volt, egy esetben tapasztaltak vérzést, a páciensek 6 százalékánál pedig meg kellett ismételni az eljárást.


Forrás: MTI
2009. 05. 29.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés