2024. Október 03. csütörtök
Hölgyeim, ideje lefoglalni egy nyaralást valami napsütötte helyen – a legújabb kutatás szerint ugyanis a nőket érinti leginkább a téli lehangoltság.

Egy nemrég megjelent beszámoló szerint a gyengébb nemnek kell leginkább megfizetnie az óra visszaállításáért: a nők közel 50 százalékkal nagyobb valószínűséggel szenvednek téli lehangoltságban, mint a férfiak. Ráadásul a rossz híreknek ezzel még nincs vége, mert a felmérésből az is kiderült, hogy a nők nagyobb eséllyel vetik bele magukat a vigasztaló evésbe, ezért a hölgyek 33 százaléka élvezi az extra rágcsálnivalókat.

A kutatás kimutatta, hogy a nők szenvednek leginkább a nappali fény csökkenésétől, és többek között olyan problémákat tapasztalnak, hogy nehezebben tudnak felkelni, mint a férfiak. A felmérésben részt vevők 44 százaléka állította azt, hogy nehezebben tud felkelni a téli hónapokban, míg a férfiak körében ez az arány csak 30 százalék. A megkérdezett nők 37 százaléka vallotta azt, hogy télen nehezebben talál motivációt, míg a férfiak közül csak 28 százalék számolt be erről a problémáról. A férfiak 20 százaléka állította, hogy a nappali fény csökkenése nem gyakorol rá hatást a téli hónapokban, szemben a nők körében tapasztalható 15 százalékkal.

Miért érezzük magunkat olyan lehangoltnak télen? Jo Hemmings viselkedéspszichológus így nyilatkozott az eredményekről: „Nem meglepő, hogy a brit népesség körülbelül háromnegyede szenved téli depresszióban. A természetes fény hiánya, és a nyári hónapok elmúlása pszichológiailag és fiziológiailag egyaránt hatással van ránk a téli időszakban. A kutatás azt mutatja, hogy a nők 50 százalékkal nagyobb valószínűséggel szenvednek téli lehangoltságtól, mint a férfiak, amit tudományos eredmények is alátámasztanak, és ez valószínűleg arra vezethető vissza, hogy a nők fokozottan érzékenyek a hormonális, biológiai, illetve az évszakok ciklikus változásaira.”

„A rövidebb téli napok” – folytatta a szakértő, „és a napfény hiánya hormonális változásokat okoznak a szervezetünkben, amelyek megnövelik az alvási ciklust szabályozó melatonin hormon szintjét, amitől lehangolttá és motiválatlanná válunk. A téli depressziótól ráadásul jobban kívánjuk a cukros ételeket és a szénhidrátokat is, ezért az sem meglepő, hogy többen választjuk az érzelmi túlevést a téli hónapokban, amitől az ebből eredő hízás miatt még levertebbé válunk.”

A tapasztalat azonban azt mutatja, hogy van ellenszer. A megkérdezettek 58 százaléka állította, hogy ilyenkor előszeretettel kuporodik a TV elé, 28 százalék pedig arról számolt be, hogy a nyaralás kikeresésétől és lefoglalásától jobban éri magát.


Forrás: Medipress
2015. 01. 14.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés