2025. Január 10. péntek
A nevetés endorfint szabadít fel az agyban: minél több opioid receptor található az agyban, a résztvevő annál többet nevet a kísérlet során – derül ki finn és brit tudósok friss kutatásából.

Ha egy társaságban egy jót nevetünk, rengeteg endorfin szabadul fel az agyban, ami az érzelmeket irányító opioid peptidek fokozott kibocsátásához is vezet.

Szappanos hajmosás  -a haj életre kel > > > 

Minél több az opioid receptor az agyban, annál többet nevetünk a felmérés szerint. „Kutatásunk azt sejteti, hogy a társasági nevetés során felszabaduló endorfinoknak fontos szerepük van az emberek közötti kapcsolat kialakulásában és megerősödésében. Az endorfin nyugtató, lazító és kellemes hatása miatt vágyunk a közösségi élményre, ami biztonságérzetet és motivációt ad” – mondja a kutatást vezető Lauri Nummenmaa, a finn Tutkui Egyetem munkatársa.

Depresszió és demencia - kéz a kézben? >>>  

A kutatás során a szakemberek PET-vizsgálat segítségével figyelték meg az önkéntesek agyműködését, illetve viselkedését. Kiderült az is, hogy a nevetés erősen fertőző: az emberek könnyen átveszik egymástól. A szakember hozzáteszi, hogy míg más főemlősök fizikai kontaktussal – például kurkászással – tartják fenn ezt a kapcsolatot, az embernél a beszéd, illetve az azzal járó nevetés az, ami ezt a kapcsot fenntartja.


Forrás: Medipress
2017. 06. 15.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés