2025. Január 19. vasárnap
A műszakban dolgozó emberek között magasabb az elhízás és a rossz egészségi állapot aránya, mint az általános népességben.

A brit Health Survey for England egészségügyi felmérésből az derült ki, hogy annak ellenére rosszabb az egészségük, hogy általában fiatalabbak. Dr. Craig, a tanulmány vezetője a BBC-nek azt nyilatkozta, hogy a műszakos munkavégzés a manapság kötött munkaszerződéseknek köszönhetően egyre jobban terjed, ami súlyos közegészségügyi problémához vezethet. A szakértők szerint ma már meglehetősen nyilvánvaló és bizonyított tény, hogy a műszakos munkavégzés káros az egészségre.

A Health and Social Care Information Centre által végzett felmérésből az derült ki, hogy a munkaképes életkorú brit férfiak 33, és a nők 22 százaléka műszakokban dolgozik. A műszakos munkavégzés a meghatározásuk szerint azt jelenti, hogy a munkavégzés ideje kívül esik a 07.00-19.00 órás időszakon. Az adatok szerint a műszakban dolgozó személyek 30 százaléka elhízott, míg ez az arány a normál beosztásban dolgozók esetében a férfiaknál 24%, a nőknél pedig 23%. A műszakban dolgozó férfiak 40, és a nők 45 százaléka szenved valamilyen hosszan tartó egészségügyi rendellenességben, például hátfájdalomban, diabéteszben vagy krónikus obstruktív tüdőbetegségben, szemben az általános népességben mért 36 illetve 39 százalékkal.

A műszakos munkavégzés a 16-24 éves korosztályban a leggyakoribb, ahol a férfiak közel fele, és a nők egyharmada dolgozik ilyen időbeosztásban. A szakértők szerint ez azért is különösen kedvezőtlen, mert a fiataloknak normál esetben jobb egészségi állapottal kellene rendelkezniük.

Egyre több tudományos eredmény mutatja, hogy az alváshiány negatívan befolyásolja a napi biológiai óránkat, ami viszont számos betegség kialakulását okozhatja. Ezen kívül azonban egyéb tényezők is szerepet játszhatnak a jelenségben, például az, hogy többnyire az alacsonyabb jövedelmű emberek végeznek műszakos munkát, és ebben a csoportban amúgy is gyakoribb a rossz egészségi állapot.


Forrás: Medipress
2014. 12. 22.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés