2025. Január 14. kedd
Szinte biztos, hogy mindenkit irritál, ha a közelében mobiltelefonon cseveg valaki. Amerikai kutatók meg is találták az okot, miért nem tudjuk figyelmen hagyni a mellettünk telefonálókat.

A Cornell Egyetem kutatói szerint sokkal nehezebb a figyelmünket elfordítani egy olyan párbeszéd felől, amelyiknek csak egyik felét halljuk, mint egy valódi dialógusról, ezért az ilyen csonka párbeszédek sokkal zavaróbbak számunkra – ez a magyarázat arra, miért irritál oly sokunkat egy-egy fél füllel hallott telefonbeszélgetés.

mobiltelefon, párbeszéd

Ma már nagyon kevés azon helyek száma a bolygónkon, ahol nem lehet mobiltelefonokkal találkozni, hiszen a legújabb felmérések szerint 4,6 milliárd mobiltelefon tulajdonos él a planétán – vagyis az esély arra, hogy az ilyen, akaratlanul is hallott telefonbeszélgetéseket elkerülhessük, igen alacsony.

A fél dialógusok Lauren Emberson és kollégái szerint azért kötik le jobban a figyelmünket, mivel a párbeszédek esetében az információk alapján öntudatlanul is megpróbáljuk megjósolni, mit mondanak majd a társalgók. Ha csupán az egyik beszédpartner mondandóját ismerjük, az agyunknak sokkal nehezebb dolga van, így az elhangzottak előrejelzésére is sokkal több figyelmet fordítunk.


Forrás: Medipress
2010. 06. 02.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés