A Hajdú-Bihar megyei Szerepről és környékéről múlt év december 18-án és 19-én 21 embert szállítottak négy egészségügyi intézménybe metil-alkohol-mérgezéssel. Az egyetem keddi közleménye szerint a debreceni klinikára tizenegy beteg került, közülük kilencet tünetmentesen, illetve saját felelősségére karácsony előtt hazaengedtek. Két beteg állapota volt életveszélyes, "egyikük sokszervi elégtelenség következtében december 31-én elhalálozott" - írták.
Tóthné Verő Tünde, Szerep polgármestere az MTI megkeresésére elmondta, a községből az egyetlen kórházi kezelés alatt álló beteg egy 18 éves, három gyermekes édesanya, az elhunyt nem szerepi volt.
A metanol (metil-alkohol, faszesz, CH3OH) a legegyszerűbb telítettalkohol (az alkoholok homológ sorának első tagja). A faszesz (triviális) elnevezés abból adódik, hogy korábban száraz fa lepárlásával állították elő, bár a faecet desztillálásával, függően a készülék minőségétől, metil-alkoholon kívül metil-acetát, aldehid és némi etil-alkohol is keletkezik. Színtelen, jellegzetes szagú, (standard körülmények között) kisviszkozitású folyadék. Dipólus molekula, ezért vízzel jól elegyedik, maga is kiváló oldószer. Molekulája viszonylag kicsi. Könnyen összetéveszthető azetanollal, forráspontja azonban alacsonyabb az etanolénál.
Erősen mérgező, mert a szervezetben az alkohol dehidrogenáz nevű enzim formaldehiddé alakítja, ami pedig komoly sejtméreg. Mivel könnyen összetéveszthető az etil-alkohollal, a metanollal denaturált etil-alkoholtalkoholos italok hamisítására is használják, ami rendkívül veszélyes a metil-alkohol májkárosító hatásai miatt és könnyen a fogyasztó halálához vezethet, (50-75 g tiszta metanol elfogyasztása biztos halált okoz, de történt már haláleset 12 g elfogyasztása után is[2]) de még enyhébb mérgezés (a fenti dózis töredékének szervezetbe jutása) is okozhat teljes vakságot. A denaturált szeszt emiatt ma már gyakran kevésbé mérgező anyagokkal készítik, és az ízét is kellemetlenné teszik. (Érdekesség, hogy ha metil-alkohollal mérgezett beteggel etil-alkoholt itatnak elsősegélyként, akkor a beteg szervezete a két alkoholt párhuzamosan - ugyanazzal az enzimrendszerrel - kezdi bontani, így a formaldehid képződése lelassul, káros hatása mérséklődik.
A metanol májkárosító hatása mellett veszélyes idegméreg is. A bőrön át is felszívódik, ezért hosszabb távon nem ajánlatos vele még a kezeket sem tisztítani.