2025. Január 28. kedd
Gyulladás a háttérben! -  Tippek a reggeli merevség ellen!
A reumatoid artritisz egy autoimmun betegség, amelynek egyik jellemző tünete a kéz, az ujjak, a csukló szimmetrikus merevedése, bedagadása. Dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a FájdalomKözpont sebésze, fájdalomspecialista, akupunktőr olyan tanácsokat ad az érintetteknek, amelyekkel csökkenthetik ezt a tünetet.

Gyulladás a háttérben!

A reuma tulajdonképpen egy összefoglaló név, amely közel 200 betegséget foglal magában. A közös bennük, hogy minden esetben valamely testrész vagy szerv krónikus, fájdalmas, a legtöbb esetben gyulladásos megbetegedéséről van szó, amelynek jelenleg nem ismert a konkrét kiváltó oka. Megfigyelhető, hogy a panaszok a hideg, szeles idő beálltával fokozódhatnak. A betegek azt tapasztalhatják, hogy a lappangó ízületi gyulladást fellobbanthatja a felhevülés utáni lehűlés, a nyirkos hideghatás fokozza az izomfeszülést és – görcsöt, ami szintén fájdalomhoz vezet. Ugyanakkor egyes felmérések szerint az érintettek 79-89 százaléka tapasztalja a reggeli merevséget, amikor az ízületek ridigitása miatt alig tudnak felkelni az ágyból.

Legyen lapos a hasa ezzel a finom gyógynövény koktéllal > > >

Tippek a reggeli merevség ellen!

Kezdjük a reggelt a testrészek finom, lassú kimozgatásával, még az ágyban. Ezek után gyengéden nyújtsuk meg az fájdalmas ízületeket és 20-30 másodpercig tartsuk ki a finoman kinyújtott pozíciót, kétszer-háromszor ismételve. Ezeket a mozdulatokat érdemes gyógytornásszal betanulni. Próbáljuk ki a meleg lazító hatását – akár egy plusz meleg takaró, akár egy meleg fürdő formájában. Segíthetnek az ízületekre kifejlesztett krémek, gélek, amelyekkel átdörzsöljük a merev pontokat. Ha már sikerült felkelni az ágyból, iktassunk be egy ötperces tornát, amely során a fájdalmas ízületet mozgassuk át különböző pozíciókban. Ebben akár egy lassabb szobabiciklizés is segíthet. Tartsuk az éjjeliszekrényen a gyógyszereket. Akár vény nélküli gyulladácsökkentőről, akár az orvos által elrendelt gyógyszerről van szó, sokszor az a leghatékonyabb, ha közvetlenül ébredés után bevesszük azokat. Figyeljünk az egészséges reggelire, a kiegyensúlyozott étrend lassíthatja, megelőzheti az ízületek károsodását. Ebből a szempontból kiemelkedő az antioxidánsok szerepe, beleérve az A-, C- és E-vitamint. A fájdalomcsillapítás mellett az ok kezelése is fontos.

A reumatoid artritisz (RA) esetén szükség lehet a helyi gyulladáscsökkentő injekcióra, amely gyorsan, hatékonyan birkózik meg a jelentős fájdalmakkal is. Az ok kezelése természetesen elengedhetetlen, a diagnosztizált RA reumatológus által javasolt ún. bázis terápiát és reumatológiai gondozását igényel. Erős fájdalmak esetén ugyanakkor szóba jöhetnek olyan kezelések is, mint például a lágyrész biokompatibilis hialuronsav injekció - ismerteti dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a FájdalomKözpont sebésze, fájdalomspecialista, akupunktőr. - Beválhat az orvosi kollagén terápia, amely szintén injekciós kúraként csökkenti a fájdalmat, és a lökéshullám terápia, amely során a hullám áthatol a test felszínén és beindítja a test öngyógyító mechanizmusait, élénkíti az anyagcserét és a vérkeringést. Ezek a módszerek természetesen nem szüntetik meg az okot, hiszen az autoimmun eredetű, de hatékonyak a tünetek elleni küzdelemben. Azoknak, akik nyitottak a komplementer medicina iránt, remekül beválhat a test akupunktúra, amelyet csak képzett szakorvos végezhet hazánkban. Ez az ősi tudás azért is olyan hasznos, mert önálló eljárásként és a nyugati típusú orvoslás kiegészítőjeként is hatékony, az integratív medicina szellemiségében. A kezelések során természetesen elsődleges célunk a fájdalom csökkentése és a gyulladás megszüntetése, de az akupunktúrával tulajdonképpen az egész szervezet élettani egyensúlyát állíthatjuk vissza. Különösen hatékony lehet az egyes kezelések kombinációja – kizárólag orvosi javaslat alapján. A lényeg, hogy az pácienseknek nem szabad belenyugodniuk abba, hogy esetleg hosszú évek óta szenvednek, tudniuk kell arról, milyen sok hatékony módszer áll rendelkezésre.


Forrás: FájdalomKözpont
2018. 10. 03.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés