A Journal of the Federation of American Societies for Experimental Biology (FASEB) szakfolyóiratban megjelent tanulmányból kiderül, hogy ezt a ciklikus guanozin-monofoszfát lebomlásának gátlása révén éri el. A szervezet ezt a molekulát használja a vérnyomás és véráramlás szabályozására, és amint kiderült, jelentős szerepet játszik az elraktározott fehér illetve barna zsír arányának meghatározásában is.
Már korábban is megfigyelték azonban, hogy amikor kísérleti egereknek hosszú ideig sildenafilt adtak, az állatok zsírdús étrend fogyasztása ellenére is ellenállóvá váltak az elhízással szemben. A jelenség oka azonban eddig ismeretlen volt. A Bonni Egyetem kutatóinak most a sildenafil e hatását sikerült megfejteniük. A kutatócsoport Dr. Alexander Pfeifer vezetésével egerekben vizsgálta a sildenafil zsírsejtekre gyakorolt hatását. Az egerek hét napig kapták a potencianövelő gyógyszert. Kiderült, hogy a sildenafil a fehér zsírsejteket bézs zsírsejtekké alakítja át.„A bézs zsírsejtek elégetik és hővé alakítják át a táplálékból származó energiát” – számolt be Pfeifer professzor. Mivel a bézs zsírsejtek „elolvasztják” a zsírt, ezáltal harcolnak az elhízás ellen, a kutatók reménykeltőnek találják az ebből eredő lehetőségeket.
A fenti hatáson kívül a kutatók egy másik érdekességet is kimutattak. Ha a fehér zsírsejtekben tovább halmozódnak a lipidek, méretük megnő, és olyan hormonokat szintetizálnak és szabadítanak fel, amelyek gyulladást okoznak. A gyulladás következtében aztán megnő a krónikus megbetegedések kockázata is. Pfeifer arról számolt be, hogy a sildenafil az egerekben megakadályozta, hogy a zsírsejtek elinduljanak ezen a veszélyes lejtőn. A fehér zsírsejtek fejlődése általánosságban egészségesebbnek mutatkozott.
Az a felfedezés, hogy a sildenafil és az ehhez hasonló gyógyszerek képesek megváltoztatni a testzsír összetételét, jelentős következményekkel járhat. Ezeknek a gyógyszereknek már jól ismerjük az előnyeit és kockázatait, és a hivatalos szervek már régen jóváhagyták ezeket a merevedési zavarok kezelésére. A további kutatásokkal azt kell majd meghatározni, hogy valóban hatékonyak-e az emberi elhízás kezelésében.