2025. Január 02. csütörtök
Egy több mint tíz éven át tartó, közel 200 tinédzser bevonásával készült vizsgálat kimutatta, hogy az életben többnyire nem azok lesznek sikeresek és elismertek, akik középiskolai éveik alatt a legmenőbbek közé tartoztak.

A Child Development című lapban közzétett kutatás kimutatta, hogy azok a fiatalok, akik elsősorban nem arra törekszenek, hogy minél nagyobb népszerűségre tegyenek szert diákéveik alatt, hanem helyette inkább minél becsületesebbek, segítőkészebbek és szorgalmasabbak igyekeztek lenni, később sokkal jobb pozíciókba kerültek népszerűséghajhász osztálytársaiknál. Amint arról a kutatást készítő Joseph Allan, a Virginia Egyetem pszichológia professzora beszámolt, a mai tinik folyton partiznak, nagy hangsúlyt fektetnek a külsejükre, emellett gyakran keverednek apróbb balhékba, mindez azonban nem készíti fel őket a sikeres felnőtt évekre.

A vizsgálat során 86 fiút és 98 lányt kísértek figyelemmel, akik a kezdetekkor 7-8. osztályosok voltak és az Egyesült Államok délkeleti területének valamelyik állami iskolájába jártak. A többséget egészen 20-23 éves korukig tudták követni, miközben folyamatosan kérdezgették őket is, szüleiket is, barátaikat is. A válaszok alapján kiderült, hogy azok a tizenévesek, akik középiskolás éveik alatt már jártak valakivel, akik jól néztek ki és „menő” módon viselkedtek, kortársaik körében népszerűbbek voltak, ám mire a húszas éveikbe léptek, mindez köddé vált, népszerűségük odalett, sőt gyakran éppen ezeknél a fiataloknál alakultak ki drog-, illetve alkoholproblémák, és gyakrabban keveredtek komolyabb bűntényekbe is.

Mindennek a pontos okát egyelőre még nem térképezték fel a szakemberek, de egyes feltételezések szerint azok a diákok, akik könnyen kapják a népszerűséget az iskolai éveik alatt, sosem tanulják meg igazán, hogyan kell kapcsolatokat kialakítani, illetve, hogyan kell a saját megbecsülésükért megdolgozniuk. Allan ugyanakkor hangsúlyozta, hogy mindez korántsem jelenti azt, hogy a középiskolák népszerű diákjai eleve kudarcra vannak predesztinálva felnőtt éveik során, a káros következmények ugyanis csak azokra vonatkoznak, akik az iskolából kikerülve, felnőttként is hasonló módon próbálnak az életben helytállni és továbbra is a népszerűséget hajhásszák, ahelyett, hogy megtanulnának becsülettel, igazi jó barátként viselkedni környezetükkel.


Forrás: Medipress
2014. 06. 20.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés