2025. Január 24. péntek
A Kínában kitört csecsemőtápszer-botrány után az amerikai hatóságok meghatározták, mennyi a melamin még elfogadható szintje a tápszerekben és élelmiszerekben.

Szeptember elején Kínában a melaminnal szennyezett tápszer közel 54 ezer csecsemőt betegített meg és négy esetben okozott halált. A melamin általában műanyagokban található, de használják az ételek fehérjetartalmának növeléséhez is. Más ételekben, például tejtermékekben, édességekben, csokoládéban és kávés italokban is kimutatták főként Ázsiában.

melamin

Dr. Stephen Sundlof, az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerellenőrző Hivatalának (FDA) Élelmiszerbiztonsági és Alkalmazott Táplálkozástudományi Központjának igazgatója elmondta, hogy az Egyesült Államokban nem találtak szennyezett tejterméket és sem ott, sem máshol nem tud olyan élelmiszerfeldolgozó eljárásról, amelyhez melamint használnak.

Az FDA meghatározása szerint az élelmiszerekben 2,5 ppm (pars pro mille – milliomod rész) mennyiségig elfogadható a melamin szintje, a tápszerekben ez az érték azonban nulla. Sundlof elmondta, hogy a tányérokban, bögrékben és konyhai pultokban található melamin elhanyagolhatóan kis mértékben kerül bele az ételekbe, így ezektől nem kell tartani. Tavaly több, mint négyezer kutya és macska pusztult el az Egyesült Államokban Kínából érkezett melamintartalmú eledel miatt.

Az Egyesült Államokban nem találtak Kínában gyártott tápszert, de visszahívtak egy cukorkát és egy joghurtitalt, mert magasnak mérték a melamintartalmát. Vietnamban 18, a Fülöp-szigeteken kétféle, Kínából származó, melamint tartalmazó terméket semmisítettek meg. Kínában 12 gyártót neveztek meg bűnösként, hogy melamint használtak. A szennyezett termékek a világ számos pontján felbukkantak. Szeptember 25-én az Európai Unió megtiltotta a Kínából származó tejet tartalmazó bébiételek behozatalát.


Forrás: Medipress
2008. 10. 07.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés