Egy frissen megjelent tanulmány eredményei befolyásolhatják a májrák jövőbeni kezelési stratégiáit. Az Amerikai Ráktársaság adatai szerint a világon évente 700 ezer új májrákos esetet diagnosztizálnak, a betegség 600 ezer életet követel. A tízéves túlélési arány nem éri el a 15 százalékot. A májsejtes májrák a máj leggyakoribb elsődleges rosszindulatú daganata, leggyakrabban krónikus májbetegekben alakul ki; például az idült májgyulladás, és májzsugor lehet hajlamosító tényező.
A kutatók a SALL4 nevű génre koncentráltak, melyet korábban fehérvérűséggel és egyéb daganatokkal is kapcsolatba hoztak. A vizsgálatba 179 májrákkal műtött betegeket vontak be, a szövettani mintából sikerült meghatározni, hogy mely esetekben van jelen a kérdéses gén. Az elemzés megállapította, hogy a SALL4 rosszabb betegkilátásokkal társult. Ezt követően sejtes és állatkísérletes körülmények között gátolták a SALL4 működését, ami a daganat növekedését visszafogta.
A felfedezés jelentősége lehet, hogy ez a betegcsoport lehet az, akiknél érdemes agresszívebb kezelési stratégiát választani. A májrákos betegek zömét előrehaladott fázisban diagnosztizálják, ilyenkor szorafenibbel történő gyógyszeres kezelés az általános, azonban a betegek nagyobb hányadánál sajnos már nem hat a szer.