2024. December 27. péntek
A szakértők kimutatták, hogy a magas szintű légszennyezettség behatása tizenkilenc százalékkal növelheti a koraszülés kockázatát.

A kockázat akkor a legmagasabb, amikor a terhes nők a harmadik harmadban vannak kitéve a finom részecskés légszennyezésnek. Az amerikai Betegségellenőrzési és Megelőzési Központ (CDC) meghatározása szerint koraszülés akkor következik be, amikor a csecsemő a terhesség 37. heténél korábban születik meg. A Cincinnati Gyermekkórház és a Cincinnati Egyetem az Environmental Health című szakfolyóiratban megjelent közös kutatásából az derült ki, hogy azokra a kismamákra leselkedik a koraszülés legnagyobb kockázata, akik a finom részecskés légszennyezés legmagasabb szintjének vannak kitéve. „Bár a kockázatnövekedés nem túlságosan nagy, a potenciális hatás óriási, mivel az összes terhes nő ki van téve a kockázatnak. Becsléseink szerint a finom részecskék mennyiségének a határérték alá csökkentésével körülbelül 17 százalékkal lehetnek csökkenteni a koraszülést a finom részecskék alacsony szintjének kitett nők körében” – mondta Dr. Emily DeFranco kutató. „Ez a koraszülés arányának 2,22 százalékos csökkenésének felelne meg a népesség egészében.”

Egy korábbi kutatás azt mutatta, hogy a finom részecskék magas szintjének behatása a terhesség harmadik harmadában 42 százalékkal növeli a halva születés kockázatát. A nagyvárosokban a dízel kipufogógázok összetevői teszik ki a finom részecskés légszennyező anyagok nagy részét. Egészségügyi veszélyüket a méretük jelenti, mivel a kisebb részecskék nagyobb valószínűséggel kerülnek be a tüdőbe, súlyos egészségügyi rendellenességeket, például szív- vagy tüdőbetegségeket okozva.


Forrás: Medipress
2016. 02. 08.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés