2025. Január 11. szombat
Az örökölt hajlam életmóddal ellensúlyozható -  Mit tehetünk magunkért? -  Mozogni csak okosan, biztonságosan
A magas vérnyomásra való hajlam öröklődhet, de ahhoz, hogy a hajlamból betegség legyen, az életmódunk is jelentősen hozzájárul. Dvorák Márton, a Your Power Med Health Center mozgásterápia szakmai vezetője arra hívta fel a figyelmet, hogy elhatározással és szakértő segítséggel a már kialakult állapoton is lehet javítani.

Az örökölt hajlam életmóddal ellensúlyozható

A magas vérnyomás önmagában az esetek döntő többségében nem kellemetlen, nincs fájdalmas tünete, ám növeli a szívinfarktus és a stroke kockázatát, éppúgy, mint az aneurizmáét vagy a veseelégtelenségét. Hazánkban a felnőttek 16-20 százaléka, a 60 éven felüliek több, mint fele magasvérnyomás betegségben szenved, ám sokan még mindig kizárólag gyógyszeresen kezelik a problémát. Tény, hogy a betegségre való hajlam közel 40 százalékban öröklődik. Ám a hajlam még nem maga a betegség!

Vérnyomás életmód csökken

A felnőttkori megjelenésnek számos életmódbeli kockázati tényezője van. Ilyen többek közt a mozgásszegény életmód, az elhízás, a rendszeres vagy mértéktelen alkoholfogyasztás, a stressz, a magas LDL koleszterinszint, a fokozott sófogyasztás, illetve a cukorbetegség. Ezek jelentős részén pedig belső motivációval és szakértő irányítással, támogatással lehet változtatni, szükség esetén a kardiológus által rendelt gyógyszeres kezelés mellett.

Mit tehetünk magunkért?

• Táplálkozzunk kiegyensúlyozottan!

A rostban, gyümölcsökben, zöldségekben, teljes őrlésű gabonában gazdag étrendet dietetikus segítségével a célokhoz, ízléshez, esetleges ételallergiákhoz/érzékenységekhez lehet igazítani. Érdemes a DASH diéta összetételéből kiindulni.

• Fogyasszunk kevesebb sót és több C-vitamint!

Ha sikerül napi 5 grammnál kisebb mennyiségre csökkenteni a sófogyasztást, ez 2-8 Hgmm-rel csökkenti a vérnyomás átlagos értékét. A fokozott C-vitamin bevitel viszont jótékonyan hat a kollagén termelődésére, így biztosítja az erek falának megfelelő rugalmasságát, kutatások szerint hozzájárulhat a vérnyomás csökkentéséhez.

• Óvatosan az alkohollal!

A napi szinten fogyasztott alkohol, különösen a tömény, égetett szeszek fogyasztása jelentősen emeli a vérnyomást, ezért napi egy pohár jó minőségű bornál, vagy sörnél többet nem ajánlott többet kortyolgatni. Ráadásul az alkoholos italok sok kalóriát is tartalmaznak, tehát túlsúlyhoz (közvetve tehát növekvő vérnyomáshoz) vezethetnek.

• Csökkentsük a testsúlyt!

Jó hír, hogy a vérnyomás természetes módszerekkel is csökkenthető, amelyek közül az elsődleges a testtömeg csökkentése. Nagyon határozott összefüggés van ugyanis a túlsúly és a magas vérnyomás között, és bizonyított tény, hogy már 5 kiló fogyás is csökkenti a magas értékeket. A tartós fogyás pedig elképzelhetetlen rendszeres testmozgás nélkül.

• Tegyünk rendszeressé a mozgást!

Bizonyított tény, hogy a rendszeres, szívet és keringést támogató, ún. kardiomozgás olyan élettani folyamatokat erősít és indít be, melyek végeredményben többek között a vérnyomás csökkenését eredményezhetik. Ilyen az erek tágasságát szabályozó nitrogén-monoxid termelési rendszer serkentése, de a mozgás kedvező irányba befolyásolja a mai vérnyomáscsökkentő gyógyszerek fő támadáspontját, az ún. renin-angiotenzin rendszert is.

Mozogni csak okosan, biztonságosan

Az alapbetegségekkel élőknek, így a magasvérnyomás betegeknek sem szabad átgondolás nélkül belevágni egy szélsőséges életmódváltásba, edzéstervbe. A gondosan felépített mozgásterápia minden esetben az életmód orvosi kezelési tervbe illeszkedő egyéni mozgásterápiás állapotfelméréssel kezdődik, amelynek keretében átfogó képet kapunk a többek közt a fittségről, a mozgásszervek állapotáról.

Az állapotfelméréssel egy időben, már az első konzultáción azonnal hasznosítható, konkrét mozgásterápiás tanácsokat fogalmazunk meg. Később igény esetén személyre szabott mozgásterápiás terv is megszülethet, amit személyi edzéssel, kiscsoportos vezetett edzésekkel, gyógytornával, távoli szakmai követéssel támogatunk.

A mozgásterápiát minden esetben a biztonságot és hatékonyságot növelő, a pulzuskontrollt és a követhetőséget biztosító okosóra használata mellett ajánljuk – ismerteti Dvorák Márton, a Your Power Med Health Center mozgásterápia szakmai vezetője.

Már három hét rendszeresen sport után is érezhető lesz a javulás, fél év elteltével pedig már mérhető is lehet a vérnyomás csökkenése, további pozitív hatások mellett.


Forrás: yourpowermed
2022. 09. 13.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés